Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-08-29 Jaworzno - idąc do Galeny
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17694
od września 2006

2019.09.02 09:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Startuję spod kościoła w rejonie Placu Św. Jana. Zerkam na suche jesiony wyniosłe - Fraxinus excelsior. Ten stan trwa już co najmniej od dwu lat.Potem idę ulica Królowej Jadwigi. Na początku dąb szypułkowy - Quercus robur porażony przez mączniaka - Erysiphe alphitoides.Potem szarłat szorstki - Amaranthus retroflexus.Potem fragment elewacji remontowanej hali MCKiS.Teraz zerkam za siebie.Następnie spoglądam pod nogi. Oto driakiew żółta - Scabiosa ochroleuca.

Teraz już jestem w rejonie zieleni kształtowanej w okolicy Galeny. Mówi się o niej Planty.Tutaj zwracam uwagę na włośnicę siną - Setaria pumila.

Następnie idzie wilczomlecz obrotny - Euphorbia helioscopia porażony przez mączniaka - Sphaerotheca euphorbiae.Przemieszczam się teraz dość szybko w kierunku ulicy Rzemieślniczej. Jest po lewej stronie.Teraz ta ulica jest po prawej stronie.Tutaj na klombach posadzono rozplenicę - Pennisetum. Wobec mnogości odmian gatunku nie dociekam.W to miejsce poszedłem aby sprawdzić, czy głazy tutaj rzucone kilka lat temu wciąż się znajdują w tej okolicy. Jak widać są.Najważniejszy jest kawałek skały w typie gnejsu. Nie udało mi się ustalić z którego kawałka Skandynawii pochodzi. Jest datowany na około 3,8 mld lat temu.W tym miejscu rośnie grab zwyczajny - Carpinus betulus porażony przez mączniaka - Erysiphe arcuata.I jeszcze rzut oka wstecz na Planty jako takie.

#17695
od września 2006

2019.09.02 10:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz przeszedłem na drugą stronę ulicy Rzemieślniczej. Oto zarośla u stóp hałdy zwanej Górą Kościuszki. Zieleń to szczaw tępolistny - Rumex obtusifolia.

Nieco dalej w krzakach prawie jawnie leży to. Od kilku lat tutaj nie zaszły istotne zmiany.A niedaleko jest tak pięknie. Za zaroślami znajduje się Galena i Planty.Na skraju ulicy Rzemieślniczej rośnie jeszcze rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.

Wracam pod Galenę. Tutaj zauważam pewnego żółtka. To złocień polny - Chrysanthemum segetum.Drugi żółtek to rumian żółty - Anthemis tinctoria.I na zakończenie sesja zdjęciowa z mączniakiem - Erysiphe platani porażającym platana klonolistnego - Platanus x acerifolia. To moje pierwsze spotkanie z tym grzybem pasożytniczym.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji