Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-27 Anglia, Doncaster, Parklands - druga penetracja - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17700
od września 2006

2019.09.03 14:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz znajduję się w środku lasu na prawie pustej polanie. Tutaj rozwija się płat wiechliny rocznej - Poa annua.Z drzew pojawia się wiąz górski - Ulmus glabra.

Bliżej skraju lasu zauważam kasztanowca zwyczajnego - Aesculus hippocastanum.

Usiłuję wydostać się na otwarta przestrzeń. Tutaj natrafiam na kolejną barierę z bardzo kolczastej formy ostrożnia polnego - Cirsium arvense.

Oto łan jeżyny - Rubus sp. sp. pomiędzy którą tkwi trybula leśna - Anthriscus sylvestris.

Jestem bardzo blisko ogrodzenia przy wschodniej krawędzi obszaru.

Jestem teraz na skraju boiska. Oto chwila ulgi.Bardzo szybko wracam ku krawędzi lasu. Teraz wykonuję bardzo długą sesję zdjęciową z tutejszą jeżyną - Rubus sp. sp. Może ktoś ją oznaczy.Poza tym płatem wyrasta bluszczyk kosmaty - Glechoma hirsuta.Zbliżam się teraz do ogrodzenia. Za nim znajduje się starorzecze Donu. Przy ogrodzeniu rośnie dąb szypułkowy - Quercus robur.

Tuż obok znajduję wiąz syberyjski - Ulmus pumila.Powoli przemieszczam się w kierunku zachodnim. Mijam nerecznicę samczą - Dryopteris filix-mas.

Mijam rdestowca japońskiego - Reynoutria japonica.

Przedzieram się przez namiastkę zielonego piekła. Po tym wszystkim została mi tak zwana wysypka wędrowca. Znaczy się nie wiem co mnie uczuliło i nieznacznie okaleczyło.Była tam także taki okazały przedstawiciel Apiaceae. Prawdopodobnie świerząbek bulwiasty - Chaerophyllum bulbosum.Jest i kolejny ostrożeń polny - Cirsium arvense.I jeszcze jeden liść domniemanego świerząbka bulwiastego - Chaerophyllum bulbosum.Oto nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Osiągam brzeg akwenu. Oto tablice ostrzegawcze. Mnie one nie dotyczyły.

Oto skupisko nerecznicy samczej - Dryopteris filix-mas.Oto część akwenu położona na prawo od dzielącej go grobli.W tej okolicy jest sporo niecierpka himalajskiego - Impatiens glandulosa.Na prawo od grobli z zarośli wypłynęła pani krzyżówkowa ze swoim potomstwem.

Przechodzę na drugą stronę grobli, odbijam w lewo. Oto akwen.W tej okolicy wciąż kwitł hiacyntowiec hiszpański - Hyacinthoides hispanica.

#18418
od września 2006

2020.08.15 16:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Gatunek oznaczony jako Glechoma hirsuta to owłosiona forma Glechoma hederacea. Świadczy o tym wygląd działek kielicha. Sprawdzone na oryginalnym zdjęciu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji