Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-06-09 Siedlec - Łysa Góra - pierwsza wizja lokalna - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17708
od września 2006

2019.09.05 22:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Walka o ocalenie buczyny storczykowej na szczycie Łysej Góry w Siedlcu k. Krzeszowic trwa. ci, którzy chcą ją zniszczyć zostali zmuszeni do przeprowadzenia kolejnej inwentaryzacji tutejszych storczyków, jak to zgrabnie ujęto w terminach adekwatnych do sezonu wegetacyjnego. Wraz ze społecznością Siedlca także postanowiliśmy to zrobić. Oto pierwszy raz po moim powrocie z Anglii. O tej porze rozpoczyna się kwitnienie buławników a szczególnie buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium.
Chociaż trwaja starania o zamianę Łysej góry w Łysy Dół na skraju lasu wciąż stoi tablica informująca, że znajdujemy się w Parku Krajobrazowym.Ponadto jest tutaj taka kapliczka.Przybyła tablica dezinformacyjna. W tekście jest bardzo mało informacji o najbliższym lesie. Poza tym zawilec gajowy został podpisany jako zawilec wielkokwiatowy a fiołek leśny robi za przylaszczkę.

Na skraju lasu zauważamy liczne siewki buka pospolitego - Fagus sylvatica.Pomiędzy nimi widać pierwsze pędy kruszczyków szerokolistnych - Epipactis helleborine.

Jest pierwszy kwiat.Oto nieco starsza młodzież buka pospolitego - Fagus sylvatica.Jesteśmy teraz przy drodze prowadzącej w głąb lasu.Idziemy przed siebie. Zerkamy na prawo. Tego lasu może nie być.Zbliżamy się do szczytu lokalnego wzniesienia.Oto zaczynają się pokazywać buławniki wielkokwiatowe - Cephalanthera damassonium. Wiele z nich już owocuje, ale i w tym stanie są rozpoznawalne.

W tej okolicy widziałem je w 2013 roku. W 2017 i 2018 roku nie było ich tutaj. Teraz są. Oto druga porcja.Idziemy dalej.Mijamy płat przytulinki wiosennej - Cruciata glabra.Mijamy płat przytulii wonnej - Galium odoratum.Idziemy dalej. Wkrótce spotkamy się z drugą grupą okolicznych mieszkańców.Tak dla urozmaicenia fotografuję jastrzębca leśnego - Hieracium murorum.Jesteśmy teraz w okolicy która padła ofiarą gospodarki leśnej.Teraz decydujemy się na obejście od południa kamieniołomu w Piaskowej Górze.

Rozglądamy się po lesie.Oto pierwszy od dłuższego czasu kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.Buczyna jest łatwa do penetracji.

Oto kolejny kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.Jesteśmy teraz na drodze która prowadzi ku kamieniołomowi Dubie.

Oto kolejny kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.Zbliżamy się do przydrożnej poręby.Mijamy porębę.Po lewej stronie drogi rządzi orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Z gatunków pozornie nieistotnych występuje tutaj trędownik bulwiasty - Scrophularia nodosa.

Okolica jest podmokła. W 2013 roku tą drogą płynął strumień. Teraz go nie ma. Reliktem mokradła są kępy turzycy odległokłosej - Carex remota.

W prześwicie drogi widać kamieniołom.Na skraju drogi pojawia się kolejny kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.Oto pierwszy do dłuższego czasu buławnik wielkokwiatowy - Cephalanthera damassonium.I na zakończenie kolejna kępa turzycy odległokłosej - Carex remota.

#17725
od września 2006

2019.09.11 07:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tam gdzie napisałem Cephalanthera damassonium powinno byc Cephalanthera damasonium
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji