Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-06-09 Siedlec - Łysa Góra - pierwsza wizja lokalna - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17713
od września 2006

2019.09.09 08:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ponieważ tego dnia nie specjalnie zajmowaliśmy się inwentaryzacją szczegółową z wykorzystaniem urządzeń GPS, bardziej chodziło o stwierdzenie, czy w ogóle już wyszły jakieś storczyki zaczęliśmy opuszczać północną krawędź kamieniołomu. Na razie wystarczyła wiedza, że warto to miejsce spenetrować dokładniej w najbliższym czasie.Spojrzeliśmy na krawędź kamieniołomu.Minęliśmy gęste zarośla.Osiągnęliśmy miejsce, gdzie droga dobiega do miejsca w którym skręci na południe wzdłuż zachodniego odcinka krawędzi kamieniołomu.Ponownie zerknęliśmy w stronę kamieniołomu.W tej okolicy w runie lasu pojawia się sporo niecierpka pospolitego - Impatiens noli-tangere.Teraz postanowiliśmy dokładnie spenetrować fragment lasu pomiędzy drogą, krawędzią kamieniołomu a dnem doliny oddzielającej Czerwona Górę od Łysej Góry. Tutaj trafił nam się gruszycznik jednokwiatowy - Moneses uniflora. Przypominam pewnej grupie czytelników, że od 2014 roku gatunek jest objęty w Polsce ochroną częściową. Został umieszczony na polskiej czerwonej liście w kategorii NT (bliski zagrożenia.Tak wygląda ten fragment lasu, w którym oprócz buków pospolitych - Fagus sylvatica znajdujemy drzewa iglaste.Schodzimy na dno doliny.

Wkraczając na stoki Łysej Góry znajdujemy pierwsze od dłuższego czasu kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine.

Osiągamy rozwidlenie dróg. Na prawo do Piaskowej Góry, na wprost idziemy wzdłuż zachodniej krawędzi kamieniołomu.Wkrótce po lewej stronie drogi znajdujemy pierwszego buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium. Oto on w trzech ujęciach.Bez trudu natrafiamy na kolejnego kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.Z tego miejsca zerkamy w kierunku północnej części wyrobiska kamieniołomu.Następnie mijamy buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium.Teraz rozglądamy się po runie lasu pomiędzy widoczną krawędzią kamieniołomu a niewidocznym stąd odcinkiem równoległej doń drogo.Oto wypatrzony tutaj kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.Oto kolejne migawki z buczyny.

W pewnym momencie zauważyliśmy palik owinięty resztkami taśmy.Oto fragment lasu.Oto kolejny patyk z resztkami taśmy. Tutaj brak storczyków.Oto kolejny fragment lasu z drzewami oznakowanymi tym razem zielonymi pasami.Zaczynamy wchodzić do lasu przy stromej krawędzi kamieniołomu.Oto pierwszy od dłuższego czasu kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.Oto kolejne widoki tej buczyny. Na początku kolejny patyk z resztkami taśmy ostrzegawczej.Następnie charakterystycznie zdeformowany buk pospolity - Fagus sylvatica.Zbliżamy się do drogi. widać tłuczeń oraz charakterystycznie zespolonego buka pospolitego - Fagus sylvatica z sosną zwyczajną - Pinus sylvestris.Tutaj bez trudu znajdujemy kolejnego buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium. To jeden okaz w dwu ujęciach.

Oto następne, stosunkowo niewielkie buławniki wielkokwiatowe - Cephalanthera damasonium.Na poprzednim zdjęciu widać jeszcze kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine. Oto kolejne okazy tego gatunku.Teraz przyspieszamy. Na razie najważniejszym zadaniem było stwierdzenie, że storczyki wyszły już z ziemi oraz że buławniki - Cephalanthera już kwitną.Zerkamy w zarośla pomiędzy drogą a krawędzią kamieniołomu. Po drodze mijamy cztery buławniki wielkokwiatowe - Cephalanthera damasonium.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 11.września.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji