Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-06-13 Siedlec - Łysa Góra - druga penetracja - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17717
od września 2006

2019.09.09 14:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem, wiedząc, że jest co inwentaryzować wybraliśmy się do rzeczonego lasu w dwa GPS-y. Oto punkty w których tego dnia klikałem ja.Na początku stoimy na głównej drodze i zerkamy w las. To przestrzeń pomiędzy punktami 7,8,9. Między innymi rośnie tutaj przytulinka wiosenna - Cruciata glabra.W okolicy punktów 10,11,12 stwierdziłem sporą populację buławnika wielkokwiatowego - Cepahalnthera damassonium. Tym razem pokazuję tylko jedną sztukę. Jak widać istnieją minimalne różnice pomiędzy trzymaniem urządzenia nad i na poziomie gruntu.Teraz bardzo szybko obchodząc były kamieniołom Piaskowa Góra kierujemy się ku drodze biegnącej z zachodu na wschód, czyli ku kamieniołomowi Dubie.Mijamy porębę, gnamy przed siebie.

Osiągamy okolicę o podwyższonej wilgotności podłoża. Tutaj wyrasta karbieniec pospolity - Lycopus europaeus.Mijamy niewielki szybik położony po lewej, północnej stronie drogi. Punkt numer 13.W punkcie 14, przykrytym częściowo przez punkt 15, wciąż po lewej, północnej stronie drogi odnotowujemy sporą populację buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damassonium. Naliczyliśmy 32 osobniki.

Punktu 15, źródła z prawej strony nie fotografowałem, nie było istotnej zmiany. Oto kolejne buławniki wielkokwiatowe z punktów 16, 17.

Oto dalsza część lasu po prawej stronie drogi.Jest tam kilka kruszczyków szerokolistnych, ale nie było powodu do klikania, nie ten czas.

Oto punkt 18. Zerkamy do niecki kamieniołomu. To północno-zachodnia krawędź niecki wyrobiska.W punkcie nr 19 dokumentuję odnalezione 9 czerwca stanowisko gruszycznika jednokwiatowego - Moneses uniflora. Zawróciłem z drogi.

Teraz wędrujemy wzdłuż północnej krawędzi kamieniołomu. Zmierzamy ku stwierdzonym podczas poprzedniej wizyty stanowiskom storczyków.Punkt numer 20 to buławnik wielkokwiatowy - Cephalanthera damassonium w ilości 9 sztuk oraz kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine w ilości 2 sztuki. W tej okolicy wykonałem tylko jedno zdjęcie.Punkt 21 to spore skupisko roślin chronionych. W tej okolicy trafił się wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum jako jeden krzew, kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine w ilości co najmniej 100 sztuk oraz buławnik wielkokwiatowy - Cephalanthera damassonium w ilości 2 sztuk.Z położonego niedaleko tego miejsca punktu 22 sfotografowałem tylko gnieźnika leśnego - Neottia nidus-avis oraz buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damassonim.

Następnie zerknąłem w głąb kamieniołomu.Tutaj na krawędzi w punkcie 23 udokumentowałem okazy czyśćca - Stachys germanica. Osobiście z tym gatunkiem znam się tylko z tego miejsca.Teraz zeszliśmy na stromy stok poniżej krawędzi kamieniołomu.W punkcie 24, który zlał się z punktem 25 była tylko jedna sztuka gnieźnika leśnego - Neottia nidus-avis oraz 15 sztuk Cephalanthera damasonium. Ich pstrykacie było już cokolwiek nużące. W tej okolicy najważniejszy jest punkt 25, gdzie trafiliśmy na kwitnącą lilię złotogłów - Lilium martagon. Genralnie w tej okolicy było 14 sztuk Lilium martagon, 20 sztuk Cephalanthera damasonium oraz ponad 20 sztuk Epipactis helleborine.#1319
od listopada 2008

Czy na pewno to jest Stachys germanika (czyściec kosmaty)? Wygląda raczej na Stachys alpina.

#17724
od września 2006

2019.09.11 07:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dziękuję za uwagę. Rzeczywiście, pomyliło mi się. W kolejnych wątkach mam więcej zdjęć tego gatunku, zatem wszystko poprawię.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji