Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-06-13 Siedlec - Łysa Góra - druga penetracja - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17719
od września 2006

2019.09.10 06:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kończymy klikanie na ten dzień. Na wszelki wypadek mapka.Teraz będziemy się poruszać wzdłuż zachodniej krawędzi kamieniołomu. Odchodząc zwracamy uwagę na dąb szypułkowy - Quercus robur porażony przez mączniaka - Erysiphe alphitoides.Kolejny nieistotny w tych warunkach gatunek to żywokost lekarski - Symphytum officinale.A teraz punkt 36 i kolejne dwa okazy pokrzyku wilczej jagody - Atropa belladonna.Jesteśmy na drodze przy zachodniej części północnej krawędzi kamieniołomu.W punkcie 37 dokumentujemy kolejne dwa okazy pokrzyku wilczej jagody - Atropa belladonna.

Idziemy dalej.Mijamy gęstwinę z dużą ilością maliny - Rubus idaeus, ale przede wszystkim zwracamy uwagę na palik z resztkami taśmy.

Trafił się również kwitnący niecierpek pospolity - Impatiens noli-tangere.Teraz jesteśmy przy zachodniej ścianie kamieniołomu. Staramy się iść bardzo blisko ogrodzenia.

W punkcie 38 zauważamy buławnika mieczolistnego - Cephalanthera longifolia. towarzyszą mu liczne kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine po obu stronach ogrodzenia.Tuż obok w punkcie 39 zauważamy gruszyczkę mniejszą - Pyrola minor. Była tylko jedna sztuka, ale była.Oddalamy się nieco od płotu. Penetrujemy płat z wietlicą samiczą - Athyrium filix-femina.Tu w punkcie 40 znajdujemy kolejną gruszyczkę mniejszą - Pyrola minor.Zerkamy za siebie, kamieniołom jest po prawej stronie drogi.Teraz w punkcie 41 znajdujemy pierwszego od dłuższego czasu buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium.

Ruszamy zdecydowanie na południe. Kamieniołom jest po lewej stronie zdjęcia. Zielenina to tylko niecierpek drobnokwiatowy - Impatiens parviflora.Teraz w punkcie 42 znajdujemy bardzo dziwnego kruszczyka - Epipactis, innego niż wszystkie do tej pory widziane w tym lesie. W pobliżu był jeszcze buławnik wielkokwiatowy - Cephalanthera damasonium.

Teraz zdecydowanie przyspieszamy.

Za zakrętem drogi zaczynamy się rozglądać. Podczas poprzedniej wizyty były tam buławniki wielkokwiatowe - Cephalanthera damasonium. To zlane z sobą punkty 43 i 44.A poza tym jest tutaj przelot pospolity - Anthyllis vulneraria.To zdecydowana krawędź kamieniołomu.Nieco dalej zaznaczyliśmy punkt 45. To poręba z licznymi Epipactis helleborine z domieszką buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium. Teraz gnamy przez Łysą Górę. Zmrok nas dopadł.Zatem kończymy widokiem na domostwo bardzo ważnej osoby.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 11.września.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji