Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-07-18 Siedlec - Łysa Góra - trzecia penetracja - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17720
od września 2006

2019.09.10 09:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Mając zamiar rzetelnie inwentaryzować lokalną florę w terminach adekwatnych do sezonu wegetacyjnego wybraliśmy się ponownie w rejon Łysej Góry oraz Czerwonej Góry, czyli obrzeży kamieniołomu Dubie. Oto mapka, ale od razu zastrzegam, że na początku urządzenie GPS było nierzetelne. Punkty 92, 93, 94 zlokalizowały się na środku poręby. W rzeczywistości 92 to kolor czerwony, 93 to kolor jasnoniebieski a 94 to kolor fioletowy. Reszta wyjaśni się w toku kolejnych odcinków tego serialu. Będzie ich razem sześć.Tym razem najważniejsze są kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine. Na początku musimy dojść do miejsca akcji. Oto spojrzenie w kierunku skraju lasu.Teraz podążamy w osi drogi prowadzącej do kamieniołomu Piaskowa Góra i dalej do Dębnika.Po drodze przechodzimy tam, gdzie 13 czerwca dokumentowaliśmy buławniki wielkokwiatowe - Cephalanthera damasonium. Teraz weszły w fazę owocowania.Idziemy dalej.Mijamy skupisko przytulinki wiosennej - Cruciata glabra.Są tutaj pniaki po ściętych bukach pospolitych - Fagus sylvatica.

Zbliżamy się do Piaskowej Góry.Zauważamy centurię pospolitą - Centaurium erythraea a na niej odorka zieleniaka.Z trudnych do zrozumienia powodów - podobno racjonalna gospodarka leśna - drzewostan na skraju kamieniołomu Piaskowa Góra został usunięty.Skręcamy w stronę kamieniołomu Dubie.

Zerkamy do wnętrza kamieniołomu. Rozglądamy się, ponieważ gdzieś w tej okolicy ma występować kruszczyk drobnolistny - Epipactis microphylla. Nie było go.

Drzewostan w okolicy kamieniołomu Piaskowa Góra powinien zostać zachowany.

Leśniczy wie lepiej?Idziemy dalej.Mijamy świeży blok tutejszego piaskowca.Kolejny prosty odcinek drogi.Teraz zauważamy większy płat niecierpka pospolitego - Impatiens noli-tangere. Pięknie kwitnie.Poraża go mączniak. Jak dla mnie to Sphaerotheca balsaminae.Idąc dalej mijamy porębę.Na skraju drogi zauważamy roślinę synantropijną jaką jest kłobuczka pospolita - Torilis japonica.W cieniu drzew utrzymuje się orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Wkraczamy teraz na teren, gdzie można oberwać kamieniami z kamieniołomu.

Mijamy dobrze znane źródło. Woda zdecydowanie nie opuszcza niecki.Wycinka trwa. A poza tym widać już nieckę wyrobiska kamieniołomu Dubie.Osiągamy charakterystyczne rozdroże. Właśnie wyszły z ziemi liczne kruszczyki połabskie - Epipactis albensis. Widać ich charakterystyczną bladość. Kwiaty pojawią się później. Trzecia dekada lipca jest tuż tuż. To bardzo dobrze znane nam stanowisko.Zerkamy w kierunku kamieniołomu.

Tutaj natrafiamy na kolejną grupę osobników kruszczyka połabskiego - Epipactis albensis. To tutaj lokuję punkt 92, bo to nowa miejscówka, chociaż blisko poprzedniej.

Oto widok drogi biegnącej równolegle do kamieniołomu. Prześwit na horyzoncie to jedna z poręb.W dalszym ciągu jesteśmy na byłej drodze, której znaczną część zabrał kamieniołom.Teraz zbliżamy się do niecki wyrobiska a zarazem odbijamy w prawo.W tym rejonie znajduję kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine. Kliknąłem go nieco później. Jest to punkt 94, realnie na mapce fioletowa kropka.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 11.września.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji