Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-07-18 Siedlec - Łysa Góra - trzecia penetracja - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17721
od września 2006

2019.09.10 12:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym odcinku na początku udajemy się w rejon Czerwonej Góry. Przypominam mapę. Rzadko to robię, ale tutaj jest to bardzo ważne ze względu na pewną grupę potencjalnych czytelników.Zaczynamy od punktu 93, w rzeczywistości obszar niebieskiej kropki. Tutaj odnaleźliśmy jedyną sztukę kruszczyka rdzawoczerwonego - Epipactis atrorubens.

Z tego miejsca zerkamy w stronę kamieniołomu. To powinno ułatwić odnalezienie tego okazu zainteresowanym.

Powoli schodzimy ku dolinie.Mijamy czartawę pospolitą - Circaea lutetiana.Ruszamy teraz w górę stoku Czerwonej Góry trzymając się ogrodzenia kamieniołomu.Kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine także tutaj są, ale ich nie klikałem. Robiłem to w czerwcu.Przechodzimy przez buczynę z domieszką sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris. Leża tutaj kamienie wyrzucone z kamieniołomu.

Zbliżamy się do drogi.Przechodzimy przez płat czworolistu pospolitego - Paris quadrifolia.

Oto gęstwina przy ogrodzeniu kamieniołomu.Oto droga biegnąca równolegle do północnej krawędzi kamieniołomu. Szukamy czegokolwiek chronionego.

Na poboczu rośnie trywialny rumianek bezpromieniowy - Marticaria suaveolens porażony przez mączniaka - Sphaerotheca xanthi.Oto dalszy odcinek drogi.Tutaj znajdujemy pierwszy palik pod którym znajduje się samotny kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine. Musi szli tędy ci drudzy. A było to 5 lipca. A jeśli tak to sporo pominęli, co zostanie udowodnione dalej.Oto pierwszy w tym odcinku widok kamieniołomu.Oto przykładowe pominięte kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine.

Oto kolejny widok gęstwiny.Ponownie mamy odcinek drogi.Oto kolejne trawiaste przestrzenie na krawędzi kamieniołomu.

I ponownie droga.Następnie widok od skraju lasu w kierunku krawędzi kamieniołomu.W tej części lasu jest spora przecinka.Na niej wyrasta starzec jajowaty - Senecio ovatus.Jest znany z poprzedniego wyjścia żywokost lekarski - Symphytum officinale porażony przez mączniaka - Erysiphe asperifoliorum.Tak z tego miejsca wygląda kamieniołom.Oto kolejne skupisko żywokostu lekarskiego - Symphytum officinale porażonego przez mączniaka - Erysiphe asperifoliorum.Ponownie dochodzimy do drogi.Jeszcze raz zerkamy na kamieniołom.Idziemy teraz skrajem lasu uważnie się rozglądając.Oto punkt 95. Tutaj było około 10 sztuk kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine. Ani jeden osobnik nie był oznakowany specjalnym palikiem. Pokazuję tylko jednego z nich.

Trafiła się korzeniówka mniejsza - Monotropa hypophegea.Rozglądamy się po lesie.

W runie lasu znajdujemy konwalię majową - Covallaria majalis.Las przy krawędzi kamieniołomu jest bardzo zdemolowany.

Tutaj natrafiliśmy na martwą dziewannę - Verbascum.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 11.września.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji