Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-07-18 Siedlec - Łysa Góra - trzecia penetracja - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17722
od września 2006

2019.09.10 14:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej w kierunku wschodnim. Widać charakterystyczny paśnik.Jest pniak po ściętym niezbyt fachowo buku pospolitym - Fagus sylvatica.Oto kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine z okolicy punktu 96. Było ich tam 14 sztuk.

Następnie przyglądam się oznakowanemu podczas poprzedniej wizyty pokrzykowi wilczej jagodzie - Atropa belladonna. Poniżej są kolejne dwie, których nie odznaczyłem GPS-em, aby nie wkraczać na teren kamieniołomu. Jedno jest pewne. Ta roślina występuje tutaj w większej ilości osobników.

Oto kolejny widok kamieniołomu jako takiego. Krzew na pierwszym planie to dziki bez koralowy - Sambucus nigra. Na lewo od niego widać kolejne dwa osobniki pokrzyku wilczej jagody - Atropa belladonna.Oto poręba przy krawędzi kamieniołomu.

Oto okolica punktu 97. Tutaj znaleźliśmy tylko 6 sztuk kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.Oto okolica punktu 98 i kolejne co najmniej 15 sztuk tego gatunku.Podnosimy wzrok ku górze. Rozglądamy się.Po pewnym czasie w punkcie zapisanym jako 99 znajdujemy dziwnego owocującego buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium o podejrzanie szerokich liściach. Po konsultacji z profesorem Dariuszem Szlachetko (13 września 2019) diagnoza jest jednoznaczna -
Witam,
Roślina na zdjęciu to bez żadnych wątpliwości owocujący obuwik pospolity (Cypripedium calceolus).
Pozdrawiam

Ta okolica to także rejon opisany jako punkt 100 w którym znaleziono około 50 sztuk kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine. Tuż obok jest punkt 101 z pięcioma osobnikami buławnika mieczolistnego - Cephalanthera longifolia.Rozglądamy się po okolicy.

I tak osiągamy rejon punktu 102, gdzie odnotowano co najmniej 100 sztuk kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.Oto poręba z okolicy punktu 103 a tam tylko około 25 sztuk tego gatunku.

Idziemy dalej. Oto rejon bardzo stromego stoku przyległego do kamieniołomu.To rejon punktu 104 gdzie odnotowano łącznie 8 sztuk kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine. Ponadto był tutaj jeden wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum oraz jeden buławnik wielkowiatowy - Cephalanthera damasonium.Dla orientacji spoglądamy w stronę kamieniołomu.Zerkamy do płatu konwalii z kruszczykiem szerokolistnym - Epipactis helleborine.Ponownie spoglądamy na kamieniołom. Generalnie poruszamy się po obszarze kilkunastu metrów kwadratowych.Spoglądamy na stromy stok.

I jeszcze raz kamieniołom.Następnie buk pospolity - Fagus sylvatica który przegrał z grawitacją.Kamieniołom jest blisko.Oto wykrot z bliska.I tak dotarliśmy do okolicy punktu 105. Pod drzewem wyrastają konwalie majowe - Convallaria majalis.Pomiędzy nią znajdują się kolejne kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine. I tu ich było około 30 sztuk.Oto ostatnie zdjęcia z tej okolicy oczywiście w widokiem na kamieniołom a następnie przyległy las.

Jesteśmy w połowie tego serialu. W tym miejscu należy zauważyć, że pomijając pierwszy palik na początku ani jeden z kolejnych odnotowanych tutaj storczyków nie został oznakowany przez naszych poprzedników. Inwentaryzowali tutaj 5 lipca.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 11.września.2019)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 13.września.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji