Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-07-18 Siedlec - Łysa Góra - trzecia penetracja - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17723
od września 2006

2019.09.10 21:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po raz kolejny pokazuje mapkę. To bardzo istotne w przypadku tego serialu. Generalnie w tym odcinku dominuje krawędź kamieniołomu opadająca w kierunku Wąwozu Zbrza, chociaż mnie się bardziej podoba określenie Dolina Zbrzy, ponieważ coś przez dno płynie, chociaż czasami okresowo. W tym odcinku zdecydowanie opuścimy tę okolicę docierając do rejonu Łysej Góry.Tak tutaj opada teren. docelowo, a są takie marzenia tych z dołu miejsce to powinno zniknąć wskutek pozyskania tutejszego kamienia.Oto kliknięcie z punktu 106. W tym rejonie było co najmniej 20 sztuk kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.Teraz zaczyna się okolica punktu 107. Tutaj także skrywa się co najmniej 20 sztuk tego gatunku.

Towarzyszy im wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum.Oto okolica punktu 108. Na stromiźnie zbiegającej w kierunku Wąwozu Zbrza stwierdzono 40 sztuk kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine. Aby uniknąć pewnej monotonii nie fotografuję ich ale dla orientacji pokazuję widoki kamieniołomu i krawędzi lasu.

W tutejszych zaroślach trafia się groszek leśny - Lathyrus sylvaticus o kwiatach różowych oraz białych.

Ponownie zerkam w głąb kamieniołomu.To okolica punktu 109, gdzie rośnie pokrzyk wilcza jagoda. Jest go tutaj aż sześć sztuk. Oczywiście nie wszystkie okazy zmieściły się w kadrze.Kręcimy się po okolicy.Trafia się kolejny wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum.Oto kolejny widok okolicy oraz rumoszu skalnego.

Oto najniższy punkt osiągnięty podczas tej wizji lokalnej. Miejsce oznaczone numerem 110. Tutaj trafił się kolejny buławnik mieczolistny - Cephalanthera longifolia.

Powoli zawracamy rozglądając się niezobowiązująco. To tylko dowód, że tutaj byliśmy.Oto widziane w czerwcu lilie złotogłów - Lilium martagon.Oto kolejne widoki skraju lasu, dopiero co penetrowanego.

Teraz spoglądamy w kierunku krawędzi kamieniołomu. Mijamy charakterystyczny fragment z paśnikiem.Jest tutaj wyraźna wąska ścieżka.Zielony płat to niecierpek drobnokwiatowy - Impatiens parviflora.Ponownie zerkam w stronę kamieniołomu.Następnie mijamy drzewo z taśmą ostrzegawczą.Oto buk pospolity - Fagus sylvatica z charakterystycznymi dziuplami.Oto kolejna zielenina. Tutaj pospołu występują niecierpek drobnokwiatowy - Impatiens parviflora oraz niecierpek pospolity - Impatiens noli-tangere.

Oto kwiaty drugiego gatunku.

Oto dwa kolejne okazałe buki pospolite - Fagus sylvatica.Teraz zdecydowanie przyspieszamy. Ta okolica jest już dostatecznie zbadana.

Kolejny charakterystyczny obiekt to odroślowe pędy dębu szypułkowego - Quercus robur opanowane przez mączniaka - Erysiphe alphitoides.Oto kolejny klikany punkt o numerze 111. Tutaj trafił się okazały chrząszcz. Po raz pierwszy spotkałem go w realu. Szkoda, że to tylko dyląż garbarz. Poza tym w pobliżu rosły cztery sztuki kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.

Przyspieszamy mijając północno-zachodni skraj kamieniołomu.Mijamy charakterystyczne obniżenie pomiędzy opuszczaną Czerwoną Górą a Łysą Górą, którą zaraz będziemy penetrować.

Oto charakterystyczny łuk drogi, która prowadzi stąd na zachód. Za drzewami znajduje się poręba.Tutaj w rozwidleniu dróg w punkcie 112 trafiło się sześć sztuk jeszcze nie kwitnącego kruszczyka połabskiego - Epipactis albensis.

Teraz ruszamy na południe. Na początku wybieramy drogę równoległą do zachodniej krawędzi kamieniołomu.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 11.września.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji