Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-07-18 Siedlec - Łysa Góra - trzecia penetracja - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17727
od września 2006

2019.09.11 09:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejne przypomnienie mapki, chociaż jesteśmy już na skraju kamieniołomu na trawersie Łysej Góry.Teraz penetrujemy część lasu pomiędzy drogą a krawędzią kamieniołomu.W tej okolicy znajduje się punkt 113. Było sporo nieoznakowanych kruszczyków szerokolistnych - Epipactis helleborine a dokładniej 6 sztuk, które zostały pominięte przez poprzednią ekipę.Rozglądamy się w dalszym ciągu zmierzając ku krawędzi kamieniołomu.Tuż przed ogrodzeniem znajdujemy oznakowanego kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.Kolejne nieoznakowane a jest to punkt 114 znajdujemy za ogrodzeniem terenu kamieniołomu.

Spoglądamy w dół wyrobiska i zastanawiamy się ile storczyków znajduje się tam, gdzie nasz wzrok nie sięga.Teraz przechodzimy przez partie lasu z oznakowanymi kruszczykami szerokolistnymi - Epipactis helleborine. Tutaj kliknąłem na początku - punkt 115 - potem już nie. Wiemy tylko że ONI tu byli.

Kolejny oznakowany storczyk to u nas punkt 116.W pobliżu był patyk z resztkami taśmy ostrzegawczej.Podnosimy wzrok. Oto gęste zarośla przy granicy kamieniołomu.Teraz trafiliśmy na partię lasu z oznakowanymi storczykami. Dla nas to punkt 117.Pomiędzy nimi znajdują się okazy nieoznakowane. Oto jeden z nich.Teraz penetrujemy okolicę krawędzi kamieniołomu. To miejsce z punktem 118. Tutaj skrywa się 20 nieoznakowanych osobników kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.

ONI, mowa o ekipie z 5 lipca zapewne nie przypuszczali, że coś tam może być, skoro nieopodal oznakowali inne okazy.Teraz po prostu zerkamy w kierunku zarośli za którymi znajduje się kamieniołom.Pod nogami zauważamy miodownika melisowatego - Melittis melissophyllum.Mijamy kolejne gęste chaszcze przy krawędzi kamieniołomu.

Tutaj trafił się kolejny oznakowany storczyk. Moim zdaniem to kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.Zbliżamy się do głównej drogi biegnącej równolegle do kamieniołomu.W tej okolicy, a jest to punkt 119 znajdujemy nieoznakowanego buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium.

Przyspieszamy. Generalnie nam jako czynnikowi społecznemu wystarcza wiedza, że ONI nie przeprowadzili rzetelnej inwentaryzacji.

Przepraszam, jednego z ponad dziesięciu tutejszych buławników wielkokwiatowych - Cephalanthera damasonium odnaleźli.Tutaj jest kilka storczyków, nie my przewróciliśmy ten patyk.

Kolejne przyspieszenie.Oto kolejny patyk z oznakowanym kruszczykiem szerokolistnym - Epipactis helleborine. Tutaj nie klikamy, my szukamy takich bez patyków.

Trafił się nawet oznakowany buławnik wielkokwiatowy - Cephalanthera damasonium.Tych kruszczyków szerokolistnych rosnących po naszej prawej stronie drogi, praktycznie na jej skraju ONI nie zauważyli. Dla nas to punkt 120.

I tak dotarliśmy do drogi prowadzącej na szczyt Łysej Góry.Zaraz na początku drogi trafił się kolejny okazały i nie oznakowany kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji