Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-08-19 Siedlec - Łysa Góra - czwarta penetracja - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17731
od września 2006

2019.09.12 11:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej. Zbliżamy się do kamieniołomu. Przypominam ogólną mapkę.Tym razem poruszam się pomiędzy punktami 133 - 136. Na razie trzeba do nich dojść. Zatem mijamy porębę i nie wywiezione drewno.

Mijamy źródło o bardzo zatrzymanym odpływie. Woda wciąż do niego wpływa.

Zbliżamy się do miejsca, gdzie droga raptownie skręca na południe. Tutaj także znajduje się nie wywiezione drewno.

Oto droga biegnąca z północy na południe czyli od Czerwonej Góry na Łysą Górę.Tutaj zwracamy uwagę na okazałego i już zejściowego kruszczyka szerokolistnego.Oto tutejsza buczyna.Oto ślad po drodze, która niewątpliwie bardzo dawno temu biegła tedy do Doliny Zbrzy.Miejsce, gdzie podczas poprzedniego spaceru znalazłem kruszczyka połabskiego - Epipactis albensis teraz oznaczyłem punktem 133. Uczyniłem je bohaterami dłuższej sesji zdjęciowej łącząc je z miejscówką z poprzedniego roku. cały czas pozostaję w śladzie tej drogi.

Teraz zerkam na zachód.Następnie zerkam na rozwidlenie dróg.Tutaj pośrodku niewielkiego trójkąta znajduję kolejną grupę kruszczyków połabskich - Epipactis albensis. To punkt 134. Tutaj wykonałem bardzo długą sesję zdjęciową.Tutaj zaczyna się punkt 135. To populacja kruszczyków połabskich - Epipactis albensis położona nieco na południe od śladu byłej drogi. W 2018 roku ich tutaj nie było.

Jak widać ta populacja znajduje się blisko zakrętu drogi i pokonała rumosz, którym zasypano to stanowisko.

Jeszcze kilka okazów z tej okolicy.

Z tym miejscem niemalże zlewa się punkt 136, stanowisko po prawej stronie drogi idącej na południe w osi kamieniołomu.Następnie udaliśmy się w kierunku krawędzi kamieniołomu.

Tutaj zauważyliśmy niepokojący wkop w kierunku lasu. Czy przy okazji przesunięto ogrodzenie nie mamy pewności.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji