Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-28 Anglia, Doncaster, krótki przedwieczorny spacer - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17735
od września 2006

2019.09.12 18:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem, tak jak w tytule będzie krótko i dlatego będą tylko dwa odcinki. zresztą pogoda nie napawała optymizmem, ale mnie i moją córkę nosiło. Zatem na początku widok na Tesco w sąsiedztwie naszej kwatery.Ruszamy w górę ulicy Wentworth Road.Mijamy skrzyżowanie ze Strafford Rd.Idąc dalej mijamy brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Przyglądam się kolejnym ogródkom. W jednym z nich jest powojnik - Clematis montana.Trafiło się kolejne skupisko Nematostema apulum.

Kolejny ładny kwiatek to lnica purpurowa - Linaria purpurea.

Mijamy Raby Road.Na murku zauważamy kokorycz - Corydalis lutea.

W szczelinie pojawia się młoda brzoza - Betula. Tutaj gatunku nie określam. Z młodzikami jest czasami kłopot.Przykład mamy tutaj. Kombinowałem, ale Darek od razu rozpoznał młodą nerecznicę samczą - Dryopteris filix-mas.

Tuż obok wyrastają pędy jakiegoś iglaka.Oto kolejna brzoza. Tutaj można przyjąć, że to brzoza omszona - Betula pubescens.I jeszcze coś tak jakby na swoim miejscu, czyli zanokcica skalna - Asplenium trichomanes.Gnaliśmy bardzo szybko. Mijamy kolejne skrzyżowanie To Ferrers Road.Tamże murki opanowała zanokcica murowa - Asplenium ruta-muraria.I tak dotarliśmy do rejonu skrzyżowania z Thorne Road.Po lewej stronie jest dom pod dwiema sosnami czarnymi - Pinus nigra.Będąc na górze zerkamy za siebie, czyli w dół ulicy Wentworth Road.Dopiero teraz skręcamy w lewo aby pójść odcinkiem ulicy Thorne Road, którego jeszcze nie miałem okazji poznać. Teraz zbliżamy się do rozłożystego platana klonolistnego - Platanus x acerifolia.

Kolejnym drzewem jest lipa - Tilia nieokreślonego gatunku.Teraz mijamy skrzyżowanie z Canterbury Road.Mijamy kolejnego platana klonolistnego - Platanus x acerifolia.Oto kolejna lipa - Tilia.

Oto kolejny platan - Platanus x acerifolia. Drzewa zapewne były sadzone naprzemiennie.I tak osiągnęliśmy okolicę skrzyżowania z ulicą Selby Road.

#18252
od września 2006

2020.06.17 06:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zamiast Nematostema apulum powinno być Neatostemma apulum (L.)Johnst.

#18253
od września 2006

2020.06.17 13:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejna ostateczna poprawka - To nie jest Neatostema apulum (o jedno M mniej), tylko Amsinckia micrantha Suksd. syn. Amsinckia menziesii (Lehm.) A.Nelson & J.F.Macbr.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji