Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-09-06 Okuninka - pierwszy spacer
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17737
od września 2006

2019.09.13 11:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia bardzo późno z przyczyn niezależnych od siebie dotarłem na tegoroczny zlot bio-forum. Ogarnąłem się a następnie bardzo szybko ruszyłem na pierwsze pstrykanie. Oto nasza miejscówka.Jest tutaj okazały słonecznik bulwiasty - Helianthus tuberosus porażony przez mączniaka - Golovinomyces cichoracearum.

Kwitnie także języczka pomarańczowa - Ligularia denticulata.Kwitnie nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Generalnie na ośrodku jest bardzo zielono. Na pierwszy planie rośnie bukszpan - Buxus sempervirens.Pomiędzy poplątanymi pnączami wyróżnia się dławisz okrągłolistny - Celastrus orbiculatus.

Kolejny gatunek to jakiś wiesiołek - Oenothera.

Poraża go mączniak - Erysiphe howeana.Bardzo fotogeniczna, jak zawsze jest jeżówka purpurowa - Echinacea purpurea.

A teraz nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis porażona przez mączniaka - Golovinomyces cichoracearum. Jego z kolei poraża Ampelomyces quisqualis.

Wyszedłem na ulicę. Tutaj bardzo ważny jest sponiewierany klon zwyczajny - Acer platanoides.Poraża go mączniak, jak dla mnie to wciąż Uncinula tulasnei.

Generalnie okolica jest otoczona przez różne formy działalności wypoczynkowej.Wracam na ośrodek.Tutaj także rośnie zmasakrowany klon zwyczajny - Acer platanoides porażony przez mączniaka - Uncinula tulasnei. Widać klejstotecja.

Niedaleko domku w którym spałem wyrasta lepnica rozdęta - Silene vulgaris.Przed domkiem wyrastał drzewiasty jałowiec wirginijski - Juniperus wirginiana.

Był tam mały pająk na wielkiej jak na jego rozmiary pajęczynie.

I jeszcze metasekwoja chińska - Metasequoia glyptostroboides.I jeszcze spojrzenie w korony sosen zwyczajnych - Pinus sylvestris.A na zakończenie szczypta goryczy, czyli bylica piołun - Artemisia vulgaris.I to by było na tyle na ten dzień.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji