Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-09-07 Okuninka - poranny spacer
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17738
od września 2006

2019.09.13 14:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zanim na dobre wszyscy wstali ruszyłem zobaczyć jezioro Białe. Opuszczam teren ośrodka.Przy brzegu zauważam olszę czarną - Alnus glutinosa.Zerkam na taflę jeziora.Tu i ówdzie ściele się chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.Zerkam na prawo. Tam także rosną olsze czarne - Alnus glutinosa.Zerkam na lewo, spoglądam na unoszące się nad wodą mgły.Przy brzegu wyrasta uczep amerykański - Bidens fontana. Poraża go mączniak - Sphaerotheca xanthi.Oto niebo. Lotnisko blisko.Tutaj także udało się uchwycić karbieńca pospolitego - Lycopus europaeus.Nieco dalej jest babka zwyczajna - Plantago maior.Odbijam w prawo w kierunku drzewostanu z olszy czarnej - Alnus glutinosa. To jednocześnie kolonia gawronów.Stąd spoglądam w kierunku tafli wody. Trzcina pospolita - Phragmites australis to tylko element urozmaicenia widoku.

W koronach drzew słychać ptaszyska.Wracam na teren ośrodka. Zwracam uwagę na dziewannę - Verbascum porażoną przez mączniaka - Erysiphe verbasci.W oparciu o te zdjęcia wychodzi mi dziewanna kutnerowata - Verbascum phlomoides.

Następnie przy użyciu mocnego zoom-u ściągnąłem te pajęczyny. Starałem się uszanować pracę ich twórców. Wieczorem poprzedniego dnia jeszcze ich nie było.

I jeszcze świdośliwa kłosowa - Amelanchier spicata.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 13.września.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji