Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-29 Anglia, miasteczko Conisbrough - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17740
od września 2006

2019.09.13 21:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tytułowe miasteczko było celem mojej wyprawy z drugim dzieckiem. Było nas troje. To była bardzo długa i bardzo wyczerpująca ekspedycja. Dokumentuje ją serial złożony z 13 odcinków. Zatem zajechaliśmy drogą A630 i wysiedliśmy w pobliżu tego budynku mieszczącego także kawiarnię.Zaraz za nim skorzystaliśmy ze skrótu prowadzącego do kolejnej ulicy.Po drodze minęliśmy różę.Minęliśmy starca wąskolistnego - Senecio erucifolius.

Wyszliśmy na drogę A6023. Widać zamek. To pierwszy cel naszego tutaj przybycia.Wieża jest blisko, coraz bliżej. Droga staje się ulicą Low Road.Stajemy przed parkiem u podnóża zamku.

Za murem znajduje się Coronation Park.Oto widok na wieżę zamku.Oto upamiętnienie żołnierzy poległych w czasie Wielkiej Wojny.

Oto gustowna, okolicznościowa ławeczka.Jeszcze jeden rzut oka na park.Wychodzimy z parku i wkraczamy na ulicę Castle Hill.

Mijamy skrzyżowanie z Castle Avenue. Tamtędy będzie szli znacznie później.idąc dalej zerkamy na charakterystyczną wieżę zamkową.Rośliny także zauważamy. Oto barwinek większy - Vinca major.

Oto niesamowicie ukształtowany pień klonu zwyczajnego - Acer platanoides.Oto kwitnący pęd Pentaglottis sempervirens.Trywialna pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica także tutaj jest.Jesteśmy na terenie zamku. Zapłaciliśmy tyle ile trzeba było i poszliśmy dalej.Oto pierwsza tablica informacyjna.Przechodzimy obok fosy z bujną roślinnością. Opowiemy o niej w kolejnych odcinkach tego serialu.

Wchodzimy w obręb murów. Mijamy okazałe bluszcze - Hedera helix.

Zatrzymujemy się na chwilę i zerkamy w stronę miasteczka.Zamek to częściowo odnowiona twierdza Ivanhoe. Tak to w kontekście innych analogicznych obiektów oceniłem na mapach Google. Historia jak wiele podobnych na świecie. Był sobie zamek i było miasteczko, które powstało dzięki niemu. Kiedy zamek wydawał się być niepotrzebny w miasteczku rozpoczęto jego rozbiórkę. W pewnym momencie opamiętano się i tak powstała ta i wiele podobnych trwałych ruin. W Polsce są to między innymi Dobczyce. Tutaj jest to udostępnione o wiele lepiej za przystępną cenę, Widoki na budowlę i z budowli są wspaniałe, Mam tylko jedną uwagę dla opiekunów. Trzeba bardziej pilnować głównych lokatorów, którymi są gołębie zostawiające szczególnie na schodach u szczytu wieży to co elegancko nazywamy niestrawionymi resztkami pokarmu.
Teraz mijamy to co pozostało z bramy.Wchodzimy na dziedziniec.Zbliżamy się ku wieży.Zanim poszliśmy dalej sprawdziłem co kryje się pod tą kratą. Ot kultura.A poza tym jest tutaj języcznik zwyczajny - Phyllitis scolopendrium.

Towarzyszy mu bodziszek cuchnący - Geranium robertianum.Zerkamy jeszcze raz w kierunku resztek bramy.Potem wędrujemy wzdłuż murów.I jeszcze zielony akcent, czyli parietaria lekarska - Parietaria officinalis.I jeszcze żółty akcent, czyli starzec wąskolistny - Senecio erucifolius.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji