Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-29 Anglia, miasteczko Conisbrough - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17747
od września 2006

2019.09.15 15:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zanim opuściliśmy teren zamku przyjrzałem się turzycy, którą oznaczyłem jako Carex pendula. Była tutaj w postaci sporej kępy.

Opuszczamy obszar zamku.Wychodzimy na ulicę Castle Avenue, czyli Zamkową.Idąc nią zauważamy szczaw tępolistny - Rumex obtusifolius porastający mury.Ulica jest zielonym tunelem. Tuż obok znajduje się tamtejszy Dom Opieki.Z zielonego drobiazgu zauważam przytulię czepną - Galium aparine.Drzewa malowniczo oplata bluszcz pospolity - Hedera helix.

W terenie ośrodka znajduje się trawiasta przestrzeń.Minęliśmy kolejne lipy - Tilia oplecione bluszczem pospolitym - Hedera helix.

W środku zwróciłem uwagę na zielony gąszcz. Dominuje jakaś jeżyna - Rubus.Jest bluszcz pospolity - Hedera helix.Jest i kokorycz żółta - Corydalis lutea.Bardzo ciekawym gatunkiem okazała się kalina Dawida - Viburnum davidii.

Potem przez chwilę moje dziecko porozmawiało z opiekunem tego miejsca. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że murek oporowy ulicy to brakująca część zamku. Był także kamień z bramy.Dowiedzieliśmy się także, że do miasteczka a właściwie do kościoła p.w. św. Piotra możemy dojść tym skrótem.W pól drogi przez skrót za murem rośnie okazałe drzewo oplecione bluszczem pospolitym - Hedera helix.#17749
od września 2006

2019.09.15 18:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu jesteśmy w obrębie skrótu. Na murze wyrasta zanokcica skalna - Asplenium trichomanes.Potem zauważam cymbalarię murową vel. bluszczykowatą - Cymbalaria muralis.Tutaj także wystąpił bodziszek lśniący - Geranium lucidum.Pewien odcinek muru zajął mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus.A to jak dla mnie to paprotka zwyczajna - Polypodium vulgare.Ostrogowiec czerwony - Centranthus ruber także tutaj wyrasta.I tak wyszliśmy na High Street. Przed nami wykonana z piaskowca brama prowadząca na teren kościoła p.w. św. Piotra.

Oto kościół i przyległy doń cmentarz.Idziemy wzdłuż kościelnego muru. Za murem rośnie okazały klon zwyczajny - Acer platanoides.

Po drzewie wspina się bluszcz pospolity - Hedera helix. Na murze znajdują się jego niewielkie płaty.Wnętrze kościoła obejrzymy w kolejnym odcinku. Na razie będzie cmentarz.Oto anonimowe nagrobki. Cóż, taki bywa los dzieł wykonanych z piaskowca.

Tutaj użyto lepszego materiału, kwarcytu.Sporo jest tutaj nagrobków z jednego okresu z interesującymi realistycznymi bukietami. Tutaj rozpoznawalne są róże. Więcej tego rodzaju dzieł pokażę w kolejnym odcinku.Teraz to co uległo jakimś formom degradacji.

Oto kolejna część z dobrze zachowanymi nagrobkami.Jeden z nich uderza bogactwem motywów.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji