Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-29 Anglia, miasteczko Conisbrough - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17750
od września 2006

2019.09.16 06:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz będzie coś z botaniki artystycznej, coś co było jednym z tematów wędrówki w pierwszym dniu 58 zjazdu PTB w Krakowie. Znaczy się jaką roślinę widział autor dzieła na murach, a tutaj na nagrobkach w otoczeniu kościoła p.w. św. Piotra. Są one bardzo realistyczne. To takie Herberium Murorum. Oto pierwsza para nagrobków.Na tym z lewej jest męczennica - Passiflora.Na nagrobku z prawej strony na lewo jest lilia, na prawo róża ale co góra nie mam pojęcia.Tutaj dominują róże oraz liście paproci. Kwiatów poniżej nie rozpoznałem.Oto róża, lilia i coś.Tutaj mamy tylko róże.Bukiet z tego siódmego zdjęcia jest pozornie taki jak ze zdjęcia piątego, ale różnią się one kilkoma detalami.Zdjęcie ósme, jak dla mnie nierozpoznawalne gatunki.Teraz chwila przerwy, czyli nagrobek w stanie zejściowym.Oto krzyż raczej celtycki.I znowu nagrobek w stanie zejściowym.Wracamy do kwiatów. Zdjęcie 12 to prawdopodobnie oleander.Zdjęcie 13. Z całą pewnością da się rozpoznać jedynie różę.Kolejne zdjęcie to po prostu palma.Nagrobek z 15 zdjęcia to lilia.A teraz na lewo bluszcz - Hedera helix na prawo ostrokrzew - Ilex aquifolium.I znowu męczennica - Passiflora.Zdjęcie 18 motyw jak dla mnie nie rozpoznawalny.Tutaj jest tylko róża i kłosy zbóż.Na zdjęciu 20 jest taki sam motyw jak na zdjęciu 18. Tutaj zwróciłem uwagę na jesion wyniosły - Fraxinus excelsior, który może zniszczyć to dzieło sztuki sepulkralnej. Zdjęcie 21 jest zapewne jego powtórką.

A teraz po prostu aniołek.Następnie stylizowane winne grona.I jeszcze jeden zejściowy nagrobek.Na zdjęciu 25 są róża, groszek i męczennica.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 16.września.2019)

#17751
od września 2006

2019.09.16 20:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz patrzymy pod nogi. Na zielonym tle z liści lucerny nerkowatej - Medicago lupulina znajdują się liczne stokrotki - Bellis perennis. Centralne miejsce zajmuje babka średnia - Plantago media.Powoli zmierzamy w stronę kościoła.Oto dwa motywy jako tako roślinne.

I jeszcze jak mniemam lampka oliwna.Idziemy do kościoła.Oto portal.

Oto rzeźba przy wejściu.Wnętrze było dostępne. Być może jest tutaj jakiś dyskretny monitoring. Oto pierwsza porcja witraży oraz tajemnicza postać w narożniku.Oto kamienne kolumny i ławki.Oto chrzcielnica.

Oto dwa kolejne widoki z witrażami w roli głównej.

Czas spojrzeć w górę. Tam dominuje drewno.Zbliżamy się do ołtarza. Po drodze przyglądamy się ambonie.Oto witraż za ołtarzem.I jeszcze kilka detali.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji