Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-09-07 Na południe od Okuninki - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17756
od września 2006

2019.09.18 22:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tuż przed śniadaniem Marzena, Woody i ja wybraliśmy się na krótki wypad do lasu tak blisko, jak to tylko było możliwe. Pojechaliśmy na południe do skrzyżowania z drogą na Żłobek, skręciliśmy w kierunku miejscowości i stanęliśmy w miejscu gdzie drogę przecinają linie przesyłowe. W pobliżu były uprawy leśne.

Na początku, rozglądając się pstryknąłem mączniaka - Erysiphe alphitoides na młodym dębie szypułkowym - Quercus robur.Potem był jakiś wiesiołek - Oenothera.Potem był chrobotek, prawdopodobnie leśny - Cladonia arbuscula.Oto droga w porannym słońcu.Kolejny gatunek to macierzanka piaskowa - Thymus serpyllum.

Kolejny gatunek to kocanki piaskowe - Helichrysum arenarium.

Teraz kręcimy się po lesie na północ od drogi do Żłobka. a na wschód od linii przesyłowych.

Tutaj trafił nam się widłoząb - Dicranum polysetum.

W tej okolicy las jest borem bardzo mieszanym. Na skraju rządzi orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Oto kolejny płat widłozębu - Dicranum polysetum.Dalej trafił się owocujący gorysz pagórkowy - Peucedanum oreoselinum.Kolejna, charakterystyczna kępka to bielistka siwa - Leucobryum glaucum.

Następnie jak to w borach idzie trywialny rokietnik pospolity - Pleurozium schreberi.Trafił nam się także kawałek lasu z gajnikiem lśniącym - Hylocomium splendens.Była też kokorycz wielokwiatowa - Polygonatum multiflorum.

Oto kolejny płat z orlicą pospolitą - Pteridium aquilinum.

#17757
od września 2006

2019.09.18 22:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym tłumie była jeszcze konwalia majowa - Convallaria majalis oraz borówka czarna - Vaccinium myrtillus.Zaskakująco dużo było widłaka jałowcowatego - Lycopodium annotinum.

Oto topola osika, która zapewne przy pomocy wiatru przegrała z grawitacją.Nieco dalej znajdują się gęste zarośla.Powoli skręcamy ku drodze. Trafił nam się krowiak - Paxillus sp. sp.Las ma w dalszym ciągu cechy nijakie.Oto na przykład sporo tutaj bagna zwyczajnego - Ledum palustre.Wychodzimy na asfaltową drogę.

Przeszliśmy na drugą stronę i skierowaliśmy się do miejsca, gdzie Marzena postawiła samochód. Teraz na skraju lasu trafił nam się erechtites jastrzębcowaty- Erechtites hieracifolia.Były tutaj także potężne mrowiska. Rudnice, ale gatunku podobno lepiej na oko nie określać.

Trafił się dąb czerwony - Quercus rubra.A gdzie mrówki tam i mrówkolwy. Ta mrówka była już złapana. Nie interweniowaliśmy.Zbliżamy się do miejsca postoju samochodu.

Przy drodze wyrastał wielce urokliwy czerwiec trwały - Scleranthus perennis.I na zakończenie tego etapu wędrówki tęgoskór - Scleroderma.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji