Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-09-07 Na południe od Okuninki - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17759
od września 2006

2019.09.20 11:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po powrocie do samochodu okazało się, że mamy jeszcze sporo czasu, zatem poszliśmy sprawdzić bór znajdujący się za uprawami leśnymi.

Na wejściu do lasu była czeremcha amerykańska - Padus serotina.Następnie, jak to w lasach tego rodzaju trafił się jałowiec pospolity - Juniperus comminis.Zerkając pod nogi zauważamy między innymi widłaka goździstego - Lycopodium clavatum.Potem ważny był przetacznik leśny - Veronica officinalis.

W końcu chropiatka ziemna - Thelephora terestris.Generalnie tutejszy bór jako las gospodarczy sprawia wrażenie świeżego.

Lokalnie w runie dominuje gajnik lśniący - Hylocomium splendens.

Ten porost z kłody drewna zdaje się być pustułką pęcherzykowatą - Hypogymnia physodes.

w przypadku tego naziemnego porostu stawiam na chrobotka łuskowatego - Cladonia squamosa.

Bór w dalszym ciągu sprawia wrażenie świeżego.W pewnym momencie pod nogami trafił się dojrzewający śluzowiec. W tym stadium tak czy owak to może być wszystko ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można stawiać na Leocarpus fragilis.W tym tłumie ważny jest wężymord niski - Scorzonera humilis.Bardzo ładne borowe mchy godnie reprezentował piórosz pierzasty - Ptilium crista-castrensis.I ponownie bór jako taki i sosna zwyczajna - Pinus sylvestris o pniu zniekształconym przez atak zwójki.Idziemy dalej. Przechodzimy przez miejsca dotknięte gospodarką leśną.

Na porębie pojawia się erechtites jastrzębcolistny - Erechtites hieracifolia.Powoli zmierzamy w stronę tak jakby mokradła, które wyróżnia się duża ilością martwych brzóz brodawkowatych - Betula pendula.Tedy nic dziwnego, że natrafiliśmy tutaj na borówkę bagienną - Vaccinium uliginosum.Prawie bagno jest blisko, coraz bliżej.

Tutaj zdecydowanie wkroczył erechtites jastrzębcolistny - Erechttes hieracifolia.

Oto prawie bagno tak blisko jak to tylko było możliwe. Gdyby nie poranna rosa jego penetracja uszła by nam na sucho.A teraz w związku z zadanym pytaniem i dyskusja na temat tego co widziałem W myśl zasady po owocach ich poznacie tę trawę uznaję za trzcinnika lancetowatego - Calamagrostis canesces.I ponownie erechtites jastrzębcolistny - Erechtites hieracifolia oraz tajemnicze kępki, które pierwotnie powiązałem z trawą.Co do kępek, niestety mam tylko to zdjęcie i jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że będę tam kiedykolwiek ponownie. Przychylam się do zdania, że to wełnianka pochwowata - Eriophorum vaginatum. Ze śmiałkiem darniowym znamy się bardzo dobrze i tę opcję odrzuciłem na samym początku. Nawet nie zadawałbym pytania o to co to jest.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji