Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-09-14 Bieruń, Paciorkowce, hałdy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17763
od września 2006

2019.09.21 12:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W Bieruniu znajduje się kompleks czterech hałd. Nazywają się tak jak w tytule wątku. Będąc w tej okolicy zdobywam pierwszą, tę od strony drogi 934. Jak wynika z moich fotoreportaży ostatnio pstrykałem tutaj 11 czerwca 2011 roku. To ten fotoreportaż - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/414184.html
Teraz było tak.Jak widać pewna grupa osób woli odwiedzać to miejsce na skróty, zamiast mozolnie wspinać się łagodną ścieżką.My wybraliśmy sugerowany wariant, a było nas trzech.Po drodze trafił się wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Spontaniczna sukcesja na stoku hałdy postępuje bardzo opornie.Pojedyncze drzewa już się osiedlają. Oto dąb szypułkowy - Quercus robur.Po drodze trafiliśmy na płat jastrzębca. Póki co stawiam na jastrzębca wysokiego - Hieracium florentinum, bo rozłogów nie było.Idziemy dalej trzymając się ścieżki.Mijamy olszę czarną - Alnus glutinosa.

Mijamy wierzbę kruchą - Salix fragilis.Zauważamy płonnika - Polytrichum piliferum oraz porosty pomiędzy nim.Tutaj dominują trawy oraz mchy ale zaczyna się sukcesja w kierunku leśnym.Teraz mijamy płat róży pomarszczonej - Rosa rugosa.

Oto las znajdujący się u podstawy hałdy.Kolejne spojrzenie pod nogi. Oto chrobotki - Cladonia.Oto pustułka pęcherzykowata - Hypogymnia physodes.Na stoku zachodnim i częściowo północnym usadowiła się już lekka kawaleria powietrzna pod postacią brzozy brodawkowatej - Betula pendula.W łanach róży pomarszczonej - Rosa rugosa usadowiły się dęby szypułkowe - Quercus robur. Chorują od mączniaka - Erysiphe alphitoides, ale nic to.W pobliżu jest bardzo opity mech. Stawiam na brodawkowca czystego - Pseudoscleropodium purum.Idziemy dalej.Zerkamy w dół. Jest tam jakaś infrastruktura turystyczna, ale my jej na początku nie zauważyliśmy.Bez większego wysiłku pokonujemy kolejne metry ścieżki.Oto kolejny, bardziej wyrośnięty osobnik dębu szupułkowego - Quercus robur porażony przez mączniaka - Erysiphe alphitoides.

Oto kolejny odcinek dróżki.Zbliżamy się do partii szczytowej. Kominy pośrodku zdjęcia to Oświęcim i jego zakłady chemiczne.Na horyzoncie majaczą Beskidy.Jesteśmy już prawie na wierzchołku.Przekraczamy skrót biegnący po stoku a wykorzystywany przez pewną liczbę osób.

Zerkamy na zachód.Zerkamy bardziej na wschód.Rozglądamy się po najbliższym otoczeniu.Teraz zerkamy w osi pozostałych hałd. W tle widać kopalnię Ziemowit.Teraz zerkamy na południe. Widoczną drogę wykorzystamy w celu dotarcia do kolejnego punktu naszej wycieczki.Schodząc zauważam kwitnącego mniszka - Taraxacum sp. sp.

Schodzimy w miarę szybko.

Jest także niezrozumiała instalacja plastyczna.O wiele przyjemniej patrzy się na chrobotki - Cladonia.

I jeszcze jedno spojrzenie na płonnika - Polytrichum piliferum.Podczas schodzenia znaleźliśmy się niechcący u samego podnóża hałdy.Tutaj zauważyłem orzecha włoskiego - Juglans regia.Był jeszcze malutki koźlarz z kręgu babki - Leccinum scabrum.I to by było na tyle w tym miejscu w tym dniu.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji