Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-09-08 Bory Sobiborskie, Las Stulno - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17772
od września 2006

2019.09.24 08:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz w naszej wędrówce minęliśmy okolicę trzeciego przystanku na trasie przyrodniczej ścieżki dydaktycznej i postanowiliśmy spenetrować przyległe tutaj bagno. Generalnie, pomijając efekt porannej rosy, uszło nam to na sucho. Dominuje brzoza - Betula.Pod nogami trafił się siedmiopalecznik błotny - Comarum palustre.Jest borówka bagienna - Vaccinium uliginosum.W miejscu gdzie staliśmy najwięcej było modrzewnicy zwyczajnej - Andromeda polifolia.

Poza tym plątała się tutaj żurawina błotna - Oxycocus quadripetalus.Jeśli chodzi o drzewa to dominującym białasem jest tutaj brzoza omszona - Betula pubescens. Ona uwielbia takie siedliska.Prawdopodobnie brzoza brodawkowata - Betula pendula także tutaj się pojawia.Oto kolejne skupisko modrzewnicy zwyczajnej - Andromeda polifolia.

Wracamy do pobliskiego boru.Wychodzimy na drogę, podążamy ku czwartemu przystankowi.

Teraz przechodzimy pod przecinającą drzewostan linią energetyczną.Bór w który się zagłębiamy sprawia wrażenie świeżego. Na poboczu drogi pojawia się orlica pospolita - Pteridium aquilinum.

Jest w miarę przejrzyście, ale gospodarka leśna odciska tutaj swoje piętno.

Świerk pospolity - Picea abies jest tutaj w zdecydowanej mniejszości.Teraz bór staje się zbiorowiskiem pośrednim pomiędzy świeżym a mieszanym.I tak dotarliśmy do czwartego przystanku na trasie przyrodniczej ścieżki dydaktycznej. W tym lesie ma występować lepnica litewska. Nie zauważyliśmy jej chociaż byliśmy tutaj u schyłku okresu jej kwitnienia.Teraz w drodze do samochodu postanowiliśmy przejść się po lesie. Tutaj jest płat boru bardzo świeżego.Wśród mchów dominuje gajnik lśniący - Hylocomium splendens.Oto kolejne fragmenty boru raczej świeżego.

Tutejszy drzewostan jest wzbogacany o buka pospolitego - Fagus sylvatica.

Oto kolejne spotkanie z widlakiem jałowcowatym - Lycopodium annotinum. Ten sypał zarodnikami.W dalszym ciągu w borze raczej mieszanym przechodzimy pomiędzy młodymi bukami pospolitymi - Fagus sylvatica.

I tak wyszliśmy na drogę zamykając fragment pętli.

Ruszamy na wprost.Osiągamy widzianą w poprzednim odcinku porębę.Wracamy tą samą drogą, ale teraz pomiędzy czeremchą amerykańską - Padus serotina zauważamy czarcikęsa łąkowego - Succisa pratensis.Idziemy dalej. Samochód jest blisko, coraz bliżej.Teraz na skraju lasu po stronie rezerwatu trafił się klasyczny wiąz szypułkowy - Ulmus laevis.Ostatnie trzy kadry to tylko tak dla ilustracji fizjonomii okolicy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji