Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-03-16 Kąty - Myscowa, przy kładce nad Wisłoką - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17773
od września 2006

2019.09.24 12:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy w odległości około 1,2 km na północ przy drodze z Myscowej do Kątów. Tutaj tak rzeka jak i biegnąca w jej osi droga raptownie odbijają w prawo. W tej okolicy nad rzeką znajduje się kładka. W tym miejscu, zaczynając około 100 metrów w górę rzeki spędzimy nieco czasu na jej prawym brzegu. Jest niezbyt pięknie.Oto rzeka jako taka.Blisko brzegu wyrasta wierzba purpurowa - Salix purpurea.

Oto kolejny widok rzeki i nachylających się nad nią krzewów.Teraz ścieżka wiedzie pomiędzy leszczynami - Corylus avellana.Kwitnie podbiał pospolity - Tussilago farfara.Są ubiegłoroczne pędy smotrawy - Telekia speciosa.

Kwitnie lepiężnik wyłysiały - Petasites Kablikianus.Teraz rozglądamy się po zaroślach i drzewach.Jest tutaj zejściowy wrośniak różnobarwny - Trametes versicolor.

Oto jabłoń domowa - Malus domestica a na niej jak mniemam pniarek obrzeżony - Fomitopsis pinicola.Zerkam teraz na lewy brzeg rzeki. A tam klasyczne, generujące osuwiska odsłonięcie fliszu karpackiego.

I ponownie rzeka jako taka w drodze na północ.Część tutejszego terenu jest ogrodzona raczej iluzorycznie.Oto omszałe i częściowo pokryte porostami pnie drzew.Wśród mchów między innymi w tym miejscu występuje szurpek - Ortotrichum.

I ponownie rzeka jako taka i nachylający się nad nią dereń biały - Cornus alba.Oto kolejna grupa nieco starszych owocników pniarka obrzeżonego - Fomitopsis pinicola.Oto rulik nadrzewny - Lycogala epidendrum.Zbliżamy się do kładki.Po drodze trafia nam się pawężnica - Peltigera didactyla. to gatunek objęty ochroną całkowitą.Teren jest bardzo mocno użytkowany.Teraz opuszczamy prawy brzeg rzeki i przechodzimy na lewy.Spoglądamy przed siebie z biegiem rzeki.Po przejściu na drugą stronę zauważam cebulicę dwulistną (ale bez przesady) - Scilla bifolia.Oto teren przyległy do zejścia z kładki.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 24.września.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji