Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-03-16 Kąty - Myscowa, przy kładce nad Wisłoką - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17774
od września 2006

2019.09.24 22:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy na lewym brzegu. Teraz będziemy szli pod prąd. Na początku mijamy szczeć pospolitą - Dipsacus silvester.Potem jest lepiężnik różowy - Petasites officinalis.Zieleni się wilczomlecz migdałolistny - Euphorbia amygdaloides.Oto krótkie spojrzenie na wodę.Na brzegu występuje bluszcz pospolity - Hedera helix.Rzeka niesie spore głazy. Tuż obok wyrasta lepiężnik wyłysiały - Petasites Kablikianus.Oto bardzo interesujący piaskowiec.

Kwitnie podbiał pospolity - Tussilago farfara.Takie żwirowisko to swoiste Karpaty Instant.

Oto fragment wysokiego brzegu.Oto kolejne skupiska lepiężnika wyłysiałego - Petasites Kablikianus.

Drzewostan na brzegu to przede wszystkim grab zwyczajny - Carpinus betulus.Oto fragment pnia wierzby - Salix. Na korze znajdują się płatki "białej tapety".Oto widok rzeki. Kłąb rozmaitości na pniu jest informacją o jednym z jej wezbrań.Oto kolejny widok stromego brzegu z grabem zwyczajnym - Carpinus betulus.Teraz zerkamy na wodę, ale jedno jest pewne dalej wzdłuż brzegu da się przejść, ale trzeba zachować bardzo dużą ostrożność.Udało mi się dojść do widzianego w prawego brzegu odsłonięcia fliszu.W tej okolicy w drzewostanie dominuje grab zwyczajny - Carpinus betulus oraz klon jawor - Acer pseudoplatanus.W górze na skarpie widać dereń biały - Cornus alba oraz leszczynę - Corylus avellana.Teraz idę stromym brzegiem usiłując bezpiecznie opuścić tę okolicę.

Ponownie jestem pomiędzy grabami - Carpinus betulus.I tak dotarłem do równego gruntu, czyli żwirowiska. Tutaj oczywiście ponownie spotykam lepiężnika wyłysiałego - Petasites Kablikianus.Oto kolejny lepiężnik różowy - Petasites officinalis.Oto kolejny krzew, prawdopodobnie leszczyna - Corylus avellana z utrwaloną informacją o poziomie wody.Idę dalej, zawracamy ku kładce. Tutaj jest takie dziwne umocnienie brzegu.W tym rejonie natrafiłem na porost. To literak właściwy - Graphis scripta. Jest tutaj całkiem dobrze rozwinięty. Generalnie ma status NT znaczy się gatunek bliski zagrożenia.

Oto kolejny fragment żwirowiska.Oto ożanka właściwa - Teucrium chamaedrys

Oto fragment drogi, które biegnie w górę skarpy od kładki, przez która przeszliśmy.I jeszcze fragment jej skalistego pobocza.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji