Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-29 Anglia, miasteczko Conisbrough - część 9
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17786
od września 2006

2019.09.27 10:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kiedy okazało się, że dalej nie sposób iść z biegiem prawego brzegu Donu, a słynny wiadukt był tuż zwróciliśmy. Zresztą, gdybyśmy się przedarli przez zarośla to wylądowalibyśmy na terenie tutejszej oczyszczalni ścieków. Teraz zerkamy na barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.Tutaj przebywała biedronka - Harmonia axyridis.I jeszcze rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.Potem przemknęliśmy ulicą Burkroft Hill do Don Street aby dojść do Low Road.Idąc dalej osiągamy skrzyżowanie z Riverside Close. Na wprost widać spory las.Idziemy dalej zbliżając się do szczytu wzniesienia.

Przed szczytem znajdujemy kamienny mur. Surowiec to karbońskie piaskowce.Zza muru wyłania się tawlina jarzębolistna - Sorbaria sorbifolia.

Kolejny punkt orientacyjny to skrzyżowanie z Moat House Way.Droga w dalszym ciągu wiedzie pod górę. Zabudowa jest taka sobie.Osiągamy stację kolejową.Tutaj towarzyszka życia mojego dziecka pozostała a my poszliśmy dalej. Przechodzimy nad torami kolejowymi.W dalszej drodze zaciekawiła nas ta instalacja artystyczna z ekologicznym wydźwiękiem. To Fund Raising Tree czyli "Drzewo do pozyskiwania funduszy".Przekraczamy wolno płynący Don. Patrzymy na prawy a potem na lewy brzeg.

Schodzimy z mostu, wkraczamy do lasu. W drzewostanie dominują topole mieszańcowe.Pod nogami zauważam czosnaczek pospolity - Alliaria petiolata.Z krzewów kwitnie dziki bez czarny - Sambucus nigra.Kolejny etap wędrówki to bardzo gęsta brzezina.Krótki przerywnik to niecierpek himalajski - Impatiens glandulifera. Dolne piętro zajmuje poziomka - Fragaria vesca.Dalej bez zmian.

Teraz zwracam uwagę na ścielącą się roślinę. To pięciorrnik rozścielony - Potentilla anglica.Teraz ustaliłem, że cały czas towarzyszy nam brzoza brodawkowata - Betula pendula.

Oto głóg - Crataegus opanowany przez namiotnika.Oto rozdroże.Aby pójść dalej wybraliśmy prawą opcję.Oto kolejny głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.

Oto gałązka tutejszej brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Pod nogami zieleni się mydlnica lekarska - Saponaria officinalis.Jest i łubin trwały - Lupinus polyphyllus.Teraz po bokach ścieżki pojawia się gęsty szpaler krzewów.

Ten odcinek kończymy żółtym akcentem. Jest nim żarnowiec miotlasty - Sarothamnus scoparius.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji