Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-29 Anglia, miasteczko Conisbrough - część 13
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17791
od września 2006

2019.09.28 15:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kończymy nasz spacer. Teraz na chwilę stoimy w miejscu gdzie topola biała - Populus alba przeplata się z czereśnią - Cerasus avium.

Jest tutaj jeszcze leszczyna - Corylus avellana. Na jej liściu przysiadł hurmak olszowiec.

A to już wierzba iwa - Salix caprea i jej rdza Melampsora caprearum.

Kolejne przyspieszenie.Wśród krzewów na poboczu drogi mamy od lewej głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna a po prawej leszczynę - Corylus avellana.Tego przedstawiciela Lamiaceae oznaczam jako szałwię - Salvia, ale nie wykluczam kocimiętki - Nepeta.

Kolejne drzewo to olsza szara - Alnus incana.

Jest i ostrożeń polny - Cirsium arvense porażony przez rdzę Puccinia punctiformis.Jest i olsza czarna - Alnus glutinosa.Kolejne zielsko to wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Sąsiaduje z nim płat ostrożnia polnego - Cirsium arvense.Oto martwy pęd róży dzikiej - Rosa canina.Pędy pobliskiego głogu jednoszyjkowego - Crataegus monogyna zasiedla złotorost ścienny - Xanthoria parietina.Oto kolejne przyspieszenie a następnie skręt w lewo.Tutaj znajduję kolejne skupisko rezedy żółtawej - Reseda luteola.

Kolejne przyspieszenie.

I tak dotarliśmy do miejsca, gdzie w drodze do wiaduktu wybraliśmy wąską leśną ścieżkę zamiast szerokiej asfaltowej drogi.

#17792
od września 2006

2019.09.28 16:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz przekraczamy Don.Na prawym brzegu rzeki po prawej stronie drogi widać dziki bez czarny - Sambucus nigra.

Coś takiego było na prawym brzegu rzeki po lewej stronie drogi.Jesteśmy na stacji kolejowej. Tutaj zauważam grupę dębu szypułkowego - Quercus robur w odmianie kolumnowej.Z dworca kolejowego wychodzimy na ulicę Low Road. Tutaj zwracam uwagę na kamienny mur ogrodzenia.Są tutaj piaskowce karbońskie o laminowanej strukturze.Przyspieszamy.Po drodze zauważam psiankę słodkogórz - Solanum dulcamara.Kolejny kamienny mur z piaskowców karbońskich znajduje się przy Don Street.Materiał na tę skałę przemieszczał się bardzo szybko o czym świadczą warstwowania przekątne w wielkiej skali.Teraz mijamy trawers Coronation Park.I to by było na tyle, jeśli chodzi o to miasteczko.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji