bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Jakiś włosienicznik?
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2007 « PEŁNE LATO - LIPIEC i SIERPIEŃ 2007 «
i

#1462
od stycznia 2007

2007.07.29 19:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Gdy 2 tygodnie temu byłam w tym miejscu, było ono zalane wodą i gromadziło się tam mnóstwo żab. Do dziś poziom wody się obniżył i na wyżej położonym fragmencie odsłoniło się muliste dziś dno. A na tym dnie taka oto roślinka:

w³osienicznik

w³osienicznik2

w³osienicznik4

Pierwszy raz natrafiłam na takie znalezisko, a siedlisko tej roślinki to rów odwadniający przy linii kolejowej z Gniezna w kierunku Poznania.
Myślę, że to jakiś włosienicznik, ale jaki?

#539
od kwietnia 2006

Może włosienicznik skąpopręcikowy - Ranunculus trichophyllus?

#84
od maja 2007

2007.07.30 12:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
Myślę, że jest to chyba najczęściej spotykany włosienicznik krążkolistny (Ranunculus circinatus). Jest to jedyny w kraju włosienicznik niechroniony, pozostałe zostały objętę od 2004 r. ochroną ścisłą.
i

#1467
od stycznia 2007

2007.08.03 07:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Będę poszukiwać informacji, jak odróżnić wymienione przez Was gatunki włosienicznika, a bardzo cieszy mnie to, że nawet na moich zaludnionych nizinach wystarczy zapuścić się w takie zakątki rzadko tknięte ludzką stopą (bo kto wędruje po przytorowych bezdrożach...) i mogę napotkać wcześniej nie znane mi ''z widzenia'' roślinki!

A za ewentualne informacje o cechach włosieniczników będę bardzo wdzięczna.

#89
od maja 2007

2007.08.03 12:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
Swoją wiedzę o włosienicznikach opieram na dwóch pozycjach książkowych: "Rośliny wodne i bagienne" S i G Kłosowskich oraz "Rośliny chronione" H i Z Mirków. Swojego czasu obserwowałem włosienicznika krążkolistnego w wodzie i po kilku dniach wyciągniętego z wody po oczyszczeniu stawu, który porastał bardzo obficie. Promieniście rozchodzące się liście włosiewnicznika krążkolistnego zarówno w wodzie jak i po wyciagnieciu z wody zachowują postać krążka. Natomiast liście włosienicznka skapopręcikowego pocięte na włosowate odcinki po wyjęciu z wody nie skupiają się pędzelkowato. Oczywiście są jeszcze inne różnice morfologiczne w budowie kwiatu, łodygi i liści ... ale nie będę już przynudzał.
i

#1468
od stycznia 2007

2007.08.03 17:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Romanie, gdyby nudziły mnie różnice morfologiczne między gatunkami, to nie uczestniczyłabym w tym forum. Wymienionych przez Ciebie pozycji o roślinach chronionych i bagiennych nie posiadam, z jakich lat są te wydania? Czy można ich poszukiwać w księgarniach? A może zerknę też na ofertę Instytutu Botaniki z Krakowa...
A do czasu zdobycia literatury, czy możesz mnie''przynudzić'' jeszcze kilkoma szczegółami? Z góry dziękuję!

#90
od maja 2007

2007.08.03 20:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
Dwie pozycje, o których wspomniałem ukazały się w Oficynie Wydawniczej MULTICO w serii FLORA POLSKA. Moim skromnym zdaniem, seria ta to bardzo potrzebna literatura dla popularyzatorów przyrody, a wydawnictwo MULTICO bardzo poważnie potraktowało ten temat. Do tej pory ukazało się 5 pozycji, a dalsze 2 pozycje (ROŚLINY GÓRSKIE i ROŚLINY LEŚNE) są planowane. Książki są niestety dość drogie. W księgarniach raczej ich nie znajdziesz.

A oto (na zachętę) garść informacji o tych pozycjach:

1) ROŚLINY CHRONIONE z serii „Flora Polski”, to drugie wydanie przewodnika rozszerzone i poprawione. Wydawca: Multico Oficyna Wydawnicza. Data wydania 09.2006. Autorami przewodnika są najznamienitsi, światowej sławy polscy botanicy, prof. dr hab. Alicja Piękoś-Mirkowa i prof. dr hab. Zbigniew Mirek, gwarantujący najwyższy poziom merytoryczny oferowanej książki. W nowym wydaniu książki opisane są wszystkie aktualnie chronione rodzime rośliny, czyli łącznie 387 gatunków. Zgodne z najnowszym rozporządzeniem Ministra Środowiska (2004 r.) w sprawie gatunków dziko występujących roślin objętych ochroną, lista wydłużyła się aż o 128 gatunków! Ponadto zweryfikowane są i dostosowane do stanu obecnego zasięgi występowania wszystkich roślin, także tych opisanych w pierwszym wydaniu. Każdy opis zawiera szczegółowe informacje dotyczące wyglądu rośliny, jej rozmieszczenia w naszym kraju, siedliska, w którym możemy spodziewać się jej występowania, stopnia zagrożenia i sposobów przeciwdziałania jej zanikaniu. Identyfikację rośliny ułatwia zdjęcie, a w kilku wypadkach rycina, zamieszczone przy opisie. Niezwykle cenną informacją dla każdego przyrodnika będą też mapki z aktualnym rozmieszczeniem poszczególnych gatunków w Polsce. Dla ułatwienia posługiwania się książką rośliny pogrupowano według barwy kwiatów.

2) ROŚLINY WODNE I BAGIENNE z serii „Flora Polski” autorstwa znanych fotografików przyrody Stanisława i Grzegorza Kłosowskich opisują różnorodność występujących u nas gatunków przystosowanych do siedlisk wodnych. Wydawca: Multico Oficyna Wydawnicza. Data wydania 2001 r. Około tysiąca (!) barwnych zdjęć 205 gatunków wodnych i bagiennych, w tym kilkudziesięciu gatunków mchów i wątrobowców (unikat w książkach tego typu!). Syntetyczny przegląd siedlisk wodnych i błotnych oraz katalog mokradłowych zespołów roślinnych. Warto podkreślić bardzo dobrą jakość zdjęć, mimo że fotografowanie roślin wodnych i błotnych bywa bardzo trudne technicznie, autorzy zrobili to tak, że przy użyciu tego albumu rzeczywiście daje się rozpoznawać poszczególne gatunki. To jest nie tylko książka popularyzatorska, ale i przegląd umiejętności fotograficznych Autorów. Ta książka to nowa jakość na polskim rynku publikacji o roślinach i o przyrodzie w ogóle. Przewodnik składa się z czterech rozdziałów. Na początku omówione zostały właściwości środowiska wodnego i przystosowania morfologiczno-anatomiczne roślin do tego środowiska. Rozdział drugi prezentuje podstawowe typy siedlisk wodnych i bagiennych w Polsce oraz zwraca uwagę na dominujące w każdym z nich gatunki roślin i ich zbiorowiska. W rozdziale trzecim przedstawiono systematykę głównych zbiorowisk roślin wodnych i bagiennych Polski. Zasadniczą część przewodnika stanowi rozdział poświęcony opisom ponad 200 gatunków roślin wodnych i bagiennych. Są one pogrupowane w zależności od powiązania z określonym środowiskiem wodnym. Każdy gatunek przedstawiono na barwnych fotografiach zrobionych w naturalnym środowisku. Pozycja ta aktualnie jest wznawiana przez wydawnictwo MULTICO.

Chyba mi wybaczysz Barbaro, że nie będę opisywać różnic i szczegółów włosiewniczników, czy "jaskrów wodnych" jak kto woli. Dodam tylko, że ze względu na częste zanieczyszczenie wód przybrzeżnych; bezpośrednie niszczenie siedlisk na stanowiskach śródlądowych; regulację brzegów i czyszczenie dna rzek; pobierane kamieni z dna rzek oraz trwałe okresy suszy, od 2004 roku w Polsce postanowiono objąć ścisłą ochroną 6 gatunków tych hydrofitów, mianowicie wlosienicznika: wodnego (Ranunculus aquatilis), skąpopręcikowego (R. trichophyllus), rzecznego (R. fluitans), Baudota (R. baudotii), tarczowatego (R. peltatus) i pędzelkowatego (R. penicillatus). Często występujący w kraju włosienicznik krążkolistny (R. circinatus) nie został objęty ochroną. Pozdrawiam
i

#1470
od stycznia 2007

2007.08.04 08:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Romanie, serdeczne dzięki za namiary na książki z serii Flora Polski. Znalazłam na stronie http://www.ib-pan.krakow.pl/download/kat-mar07.pdf - Dział wydawnictw Instytutu Botaniki PAN im. Wł. Szafera, że ''Rośliny chronione'' autorstwa prof. dr hab. Alicji Piękoś-Mirkowej i prof. dr hab. Zbigniewa Mirka są tam do nabycia - to już wiesz, co zaraz uczynię? Wyślę zamówienie!!!
A na wznowienie Roślin wodnych i bagiennych będę czekać niecierpliwie!
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2007 « PEŁNE LATO - LIPIEC i SIERPIEŃ 2007 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji