Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-09-25 Chrzanów - przez park za grzybami
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17797
od września 2006

2019.09.30 09:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny krótki wypad, cel tak jak w tytule. Oto pierwszy punkt, czyli trawnik od strony zachodniej.Tutaj pośród mchów skrywa się biała grzybówka - Mycena.

Nieco dalej znajduje się charakterystyczne skupisko krzewów.To puste teraz miejsce zajmował pieris japoński - Pieris japonica. Prawdopodobnie został sprywatyzowany.W tym skupisku najlepiej prezentuje się leszczyna pospolita - Corylus avellana "Contorta".Nasz park od pewnego czasu odwiedzają dziki.Tam, gdzie znajduje się świeżo skopana ziemia rozrasta się przymiotno białe - Erigeron annuus.Z nowo posadzonych drzew utrzymuje się tutaj ambrowiec amerykański - Liquidambar styraciflua.Na klombie w okolicy tarasu przed byłym dworem oglądamy kolejne kwitnące przymiotno białe - Erigeron annuus.Następny trywialny, ale godny uwagi gatunek to stokrotka pospolita - Bellis perennis.Kolejny grzyb to maślak żółty - Suillus grevillei.

Oto jego modrzew - Larix decidua.Oto miejsce po znikniętym pniaku skrzydłorzecha kaukaskiego - Pterocarya fraxinifolia.Oto kolejny ślad pobytu dzików.Jestem już blisko placu zabaw. Oto rozprzestrzeniająca się robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia. Cóż, nie wszystek umarła.W tej okolicy pojawia się kolejny gatunek grzyba z kategorii kapelusz i nóżka. To stożkówka - Conocybe. Tak mi się wydawało. Po uwadze poprawiam się na hełmówka - Galerina.Teraz zawracam w głąb parku. Na początku zwracam uwagę na będący w dobrej kondycji dąb szypułkowy - Quercus robur "Fastigiata" mający za sąsiada kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum.Oto skupisko świerków - Picea abies przy ulicy Mickiewicza.Jestem teraz przy wschodniej krawędzi parku w okolicy muralu. Tutaj pod robinią akacjową wyrasta jakiś czernidłak - Coprinus.Prawdopodobnie to Coprinus micaceus.Kolejny zakątek parku jest bardzo bogaty w związki azotu o czym świadczy kondycja a właściwie ciemnozielona barwa liści podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria.

Roślinę poraża Septoria podagrariae.W tym rejonie wystąpiła pieczarka. Typuję Agaricus campestris.

Oto ona od strony blaszek.

A na zakończenie miejsce pamięci Katyń - Smoleńsk. Dziwnym zrządzenie losu zawsze usychają tutaj te dwa dęby, którym podobno nie służy sąsiedztwo kasztanowca. Nie dowierzam tej opinii, skoro od strony ronda dąb i kasztanowiec nie wadzą sobie.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 30.września.2019)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 30.września.2019)

#8810
od października 2007

2019.09.30 18:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
Te stożkówki to raczej na hełmówki wyglądają.

#17799
od września 2006

2019.09.30 19:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dziękuję za uwagę. W istocie to Galerina. Czy jest zapotrzebowanie na suszka? Wiem, że to trudny rodzaj. Mech pomiędzy którym rośnie to fałdownik nastroszony - Rhytidiadelphus squarrosus.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji