Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-09-26 Jaworzno - kilka migawek
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17798
od września 2006

2019.09.30 14:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia w drodze do Katowic na obchody jubileuszu 50-lecia biologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zatrzymałem się w Jaworznie, gdzie także pstryknąłem to i owo. Po prostu coś dla telewizji, coś na portal, coś do gazety. Na początku przykład działania anty pielęgnacyjnego na przykładzie lipy drobnolistnej w okolicy przystanku autobusowego. Tak to wyglądało 9 maja tego roku - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/1064594.html
Teraz widać kikut przyciętej lipy. Usunięto żywe odrosty z pnia, pozostawiono kilka gałązek na wierzchu, wykonano rozległą, zapewne niemożliwą do zagojenia się ranę.

Wykonałem jeszcze dokumentację filmową i poszedłem dalej.Minąłem lipę srebrzystą - Tilia tomentosa.Minąłem zwłoki świerka kłującego - Picea pungens zamordowanego przez Rhizosphaera kalkhoffii. Drzewo umarło stojąc.Więcej czasu poświęciłem kocimiętce Faassena - Nepeta x faassenii.W parku zaczyna się jesienne przebarwianie liści. Oto kasztanowce - Aesculus.Barwy zmieniają także graby zwyczajne - Carpinus betulus.

W parku nie uległa poprawie sytuacja obumierających klonów jaworów - Acer pseudoplatanus symbolizujących trwałe związki z miastami partnerskimi. znaczy się czeski ma się dobrze ale węgierski i jaworznicki zamierają.Bardzo dobrze ma się iglicznia trójcierniowa - Gleditsia triacanthos.A to już klon zwyczajny - Acer platanoides opleciony kwitnącym bluszczem pospolitym - Hedera helix.Zbliżamy się do rynku. Oto świerk kłujący - Picea pungens na tle wierzb białych w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis".Na rynku wciąż żyje klon jawor - Acer pseudoplatanus. Walczy, chociaż dwa lata temu wieszczyłem jego nieunikniona śmierć.Przy ulicy Plac św. Jana wreszcie wycięto martwe jesiony wyniosłe - Fraxinus excelsior.A to już ulica Grunwaldzka w okolicy przystanków autobusowych i skrzyzowania z ulicą Mostowa.

Po przejściu na drugą stronę jezdni zainteresowałem się psianką czarną - Solanum nigrum.

Jestem przy ulicy Mostowa. Schodzę w tytułowego mostu.Po drodze zauważam czupurne wiesiołki - Oenothera niekreślonego gatunku.

Idziemy dalej, zbliżamy się do zarośli przy moście.

Zaglądamy w głąb zarośli. Jest tam po prostu śmietnik.Wyrosła tam również siewka barszczu Sosnowskiego - Heracleum sosnowskyi .A to już jedna z dwu siewek tego gatunku na trawniku pomiędzy chaszczami a chodnikiem.Z drogi niewiele widać.Wracam na ulicę Grunwaldzką. Ponownie oglądam psiankę czarną - Solanum nigrum.

Tutaj też zauważyłem zapewne wyrosłe spontanicznie moszenki południowe - Colutea arbosescens.

Oto ich kwiaty.#18532
od września 2006

2020.10.09 17:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Psianka czarna z tego wątku to również Solanum nigrum L. ssp. schultesii. Do tej pory nie zwracałem na to uwagi.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji