Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-09-14 Mysłowice - Zielony i Czarny Brzeg
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17805
od września 2006

2019.10.03 07:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy na pograniczu Jaworzna Jelenia i Mysłowic Dziećkowic. To będzie prawie powtórka z dnia 17 sierpnia. Będą pewne różnice, gdzyż powszechnie wiadomo, że nie da się dwa razy wejść do tej samej wody, a w tym przypadku do cieczy o bardzo skomplikowanym składzie. Na punkt startu dojechaliśmy ulicą Biały Brzeg. Wstrząsające przeżycie. Na postoju zerkamy na teraźniejszość i przyszłość jaworznickiej energetyki.Pod mostem znajdują się inskrypcje nabetonowe.Zerkamy w kierunku Białego Brzegu. Kolor od bardzo dawna nieaktualny.Zaraz wejdziemy na most.Po drodze mijamy chaber nadreński - Centaurea stoebe.W Przemszy znajduje się czarna ciecz.Zachowując należytą ostrożność przeprawiamy się na mysłowicki brzeg.

Balustradę oplata chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.

Kiedy parzymy z prawego brzegu lepiej widzimy przyszłość jaworznickiej energetyki. Barwę cieczy w Przemszy maskuje odbijające się niebo.Czas na szczyptę botaniki. Oto kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium porażony przez mączniaka - Erysiphe convolvuli.Schodzimy nad rozlewisko.

W drodze do akwenu mijamy "Pożegnanie z zamrażarką".Przez płat mozgi trzcinowatej - Phalaris arundinacea jest wydeptana ścieżka.
Prowadzi ona ku trzcinie pospolitej - phragmites australis.Oto widok ogólny akwenu jako takiego.Oto zbliżenie cieczy. Widać zakwity cyjanobakterii.W tym zielono-czarnym otoczeniu bardzo przejmująco prezentuje się martwa kłoda. Z prawej strony widać płat szczawiu błotnego - Rumex palustris.Dalej w tle znajduje się martwy las.Oto szczypta bieli, czyli martwe brzozy brodawkowate - Betula pendula.Oto zbliżenie szczawiu błotnego - Rumex palustris.Tutaj najważniejszy jest szczaw lancetowaty - Rumex hydrolapathum.Jest i karbieniec pospolity - Lycopus europaeus.Ponownie szczaw błotny - Rumex palustris.I jeszcze mięta wodna - Mentha aquatica.

#17806
od września 2006

2019.10.03 10:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Powoli opuszczamy dolną część interesującego nas obszaru. Mijamy martwe drzewa i wydeptany kanał z pewną ilością cieczy.Tutejsze sosny zwyczajne - Pinus sylvestris żyją bo prawdopodobnie załapały się na jakiś półwysep.Wychodzimy na górę.Wchodzimy na osadnik.

Po drodze w sporej odległości przed nami przemieszczał się dudek. Widzimy go tylko dzięki maksymalnemu zoom-owi.

Udajemy się w kierunku otwartej przestrzeni.Zauważamy kwitnącą lnicę pospolitą - Linaria vulgaris.

Spacerujemy po otwartej przestrzeni. Wędrujemy ku krawędzi osadnika.

Tutaj w drzewostanie dominuje topola osika - Populus tremula.

Zeszliśmy do połowy wysokości skarpy osadnika. Rozlewisko jest piękne, ale groźne dla miejsca w którym stoimy.

Oto migawka z robiniami akacjowymi - Robinia pseudoacacia na pierwszym planie.Oto kolejny widok z martwą brzozą brodawkowatą - Betula pendula w tle.Robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia ma spory udział w tutejszym drzewostanie. Nie darmo ta okolica uchodzi za pszczeli raj.

Odchodzimy.Mijamy owocującą różę dziką - Rosa canina.I jeszcze raz gęstwina robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.Oto ostatnie spojrzenie z góry na rozlewisko.I na tym tego dnia, po przeprawieniu się na lewy brzeg Przemszy skończyliśmy naszą wyprawę.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji