Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-01 Chrzanów - od alei Henryka do ulicy Zbożowej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17807
od września 2006

2019.10.03 14:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To klasyczny, wiele razy pokonywany odcinek tej ulicy. Tym razem zaczynam od skrzyżowania z ulicą Sienna.Na terenie, gdzie coś się stało w ramach Lex Szyszko, czyli "Polskiej Masakry Piłą Mechaniczną" coś się zaczęło dziać. Tym nie mniej na początku dokumentuję ocalały z tamtej akcji buk zwyczajny w odmianie purpurowej - Fagus sylvatica "Atropurpurea".A to już pniaki po wyciętych drzewach tej odmiany. Nie wszystek umarły.

Jest tutaj także nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis porażona przez mączniaka - Golovinomyces cichoracearum, którego z kolei poraża Ampelomyces quisqualis.Tak teraz wygląda plac na którym coś się dzieje. A po masakrze nastąpił tutaj atak klonów, klonów zwyczajnych - Acer platanoides.

Oto okazała lipa szerokolistna - Tilia platyphyllos i młody buk pospolity - Fagus sylvatica "Atropurpurea".

Oto ostatnie drzewo tego gatunku, tej odmiany w tym miejscu.

Ruszam dalej w dół Alei Henryka. Te oznakowania na drzewach są po prostacku określane jako - "gotowi na przejazd kolumny rządowej".Nieco dalej wyrasta mocno przycięty klon jawor - Acer pseudoplatanus.

Oto ulica Stara Huta.Oto rosnąca przy niej dziewanna firletkowa - Verbascum lychnitis.Roślinę poraża mączniak - Erysiphe verbasci.Oto ogrodzenie z lilakiem - Syringa vulgaris.Poraża go mączniak, zapewne Erysiphe syringae-japonicae.

Jestem już pomiędzy ogrodami działkowymi. Oto barwy jesieni z klonem zwyczajnym - Acer platanoides w roli głównej.

A to już winorośl - Vitis vinifera przy ulicy Zbożowej.Oto pobocza tej ulicy.

Na skraju lasu pojawia się zdrowy lilak pospolity - Syringa vulgaris a pomiędzy nim owocujący ligustr pospolity - Ligustrum vulgare.

Oto orzech włoski - Juglans regia.Teren jest ogrodzony.Zza ogrodzenia wystaje gałąź dębu szypułkowego - Quercus robur porażona przez mączniaka - Erysiphe alphitoides.Idziemy dalej. Po prawej stronie ulicy znajdują się mokradła.

Tutaj także rośnie robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Oto widok w kierunku wzgórza Winna góra. Na pierwszym planie pomiędzy zielskiem meandruje strumień.Oto ostatnie spojrzenie na zarośla.Oto okolica linii kolejowej.W tych zaroślach skrywa się studzienka do której jest odprowadzana woda z tutejszych strumieni.Tutaj także wyrasta nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.W końcu przechodzę pod linią kolejową i wychodzę na ulicę Fabryczną.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 03.października.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji