Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-01 Chrzanów - Fablok na celowniku
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17808
od września 2006

2019.10.04 08:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Generalnie celem mojego wyjścia było pomierzenie kilku drzew znajdujących się na skrawku terenu sztandarowego zakładu przemysłowego Chrzanowa, który jest teraz we władaniu Muzeum w Chrzanowie. Na razie dochodzę do tego miejsca.

Oto jeden z typowych dla tej okolicy budynków Kolonii Fabrycznej.Idąc dalej dochodzę do skupiska winobluszczu zaroślowego - Parthenocissus inserta.

A teraz będzie sesja zdjęciowa z brzozą brodawkowata - Betula pendula z dużą brodawką na pniu. Zapewne to zaczątek czeczoty.Nieco dalej w tym skupisku drzew iglastych dominuje jedlica zielona - Pseudotsuga menziesii.

Jest i owocujący cis - Taxus.

Mijam budynek biurowy.Idąc dalej skupiłem się na kolejnej brzozie brodawkowatej - Betula pendula.

Dalej nic szczególnego.Widać już wierzchołek wieży ciśnień, cel mojego wypadu.Przechodzę obok budynku w ruinie. Mijam robinię akacjową - Robinia pseudoacacia z żółciakiem siarkowym - Laetiporus sulphureus.

Po drugiej stronie ulicy Fabrycznej drzewa są opanowane przez jemiołę pospolitą - Viscum album.Oto tak jakby nasza, muzealna działka i porastające ją drzewa. Wstępnie jako instytucja przymierzamy się do ich usunięcia, ale ja staram się obronić to i owo.Oto najbardziej okazały osobnik robinii akacjowej. Jego winą jest to, że pochylił się i zasłania zabytek.

Ta trójka zasłania lokomotywę.Ta morwa biała pomiędzy ruiną a wieżą ciśnień nie jest już "nasza" chociaż to właśnie ona najbardziej zagraża zabytkowi.Na skraju zbiornika, baseniku powiązanego z wieżą wyrastają dwa dęby szypułkowe - Quercus robur. One muszą zostać bezwzględnie usunięte.Kolejnym gatunkiem, który może, ale nie musi być nasz jest świerk biały - Picea glauca.Działkę ogranicza szpaler żywotnika zachodniego - Thuja occidentalis.Zaczynam powrót do firmy.Na ruinie budynku obserwuję sukcesję w kierunku leśnym. To brzoza brodawkowata - Betula pendula.

Idę dalej.Teraz sprawdzam stan tak zwanego Morskiego Oka. Oto widoki z góry.

Schodzę w dół. Mijam płat nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Oto tafla akwenu.Woda przy brzegu wydaje się być czysta.Oto widoki ściany kamieniołomu od strony ulicy Fabrycznej. Jej warstwowanie jest dobrym wodowskazem.

I ponownie akwen, tym razem z widokiem na szkołę.I na zakończenie drzewostan na trawersie kamieniołomu od strony ulicy Fabrycznej.

Oto zdecydowana końcówka wyrobiska.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 04.października.2019)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 04.października.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji