Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-05-30 Anglia, Cusworth Park & Hall - drugie wejście - część 7
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17819
od września 2006

2019.10.07 10:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zdecydowanie opuściliśmy tytułowe miejsce. Teraz znajdujemy się przy krańcu Newlands Park. Na początku taki słupek graniczny.Kolejnym drzewem w zaroślach tworzących ten park była olsza - Alnus cordata.Wchodzimy w zarośla,Trafiamy na skupienie brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Mijamy miejsce z orlicą pospolitą - Pteridium aquilinum.Trafiamy na otwartą przestrzeń.

W zaroślach natrafiamy na barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.Nieco dalej jest kolejne skupisko orlicy pospolitej - Pteridium aquilinum oraz przytulii czepnej - Galium aparine.Gnamy dalej. Za żywopłotem po prawej stronie drogi skrywa się uprawiane pole uprawne.Tutaj też zauważam przytulię czepną - Galium aparine porażoną przez mączniaka - Neoerysiphe galii.I tak zbliżyliśmy się do końca polnej ścieżki. Tam, gdzie stoją rowerzyści zaczyna się Anchorage Lane.Zanim tam dotarliśmy spojrzeliśmy na uprawiane pole uprawne.Jesteśmy już przy skrzyżowaniu ścieżek i ulicy. Tutaj zwracam uwagę na rozłożysty klon zwyczajny - Acer platanoides.W tym momencie podjęliśmy decyzję aby pójść na północ aleją prowadzącą ku York Road.Na poboczy nie było florystycznych rewelacji, ale to i owo pstryknąłem. Oto ostrożeń polny - Cirsium vulgare.Teraz mijamy osobliwie ukształtowany dąb szypułkowy - Quercus robur.Gnamy dalej. Na lewo zabudowa mieszkaniowa, na prawo strefa przemysłowa.

Czas na drobny szczegół. Oto laurowiśnia wschodnia - Laurocerasus officinalis.Teraz na tle strefy przemysłowej widać bluszcz pospolity - Hedera helix.Po drugiej stronie alei pojawia się ognik szkarłatny - Pyracantha coccinea.Teraz strefę przemysłową zasłania jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Nieco dalej w oczy rzucają się kolejne okazałe bluszcze pospolite - Hedera helix.

Teraz zerkamy ku zabudowie mieszkaniowej.Niebieskie kropki w tym zielonym tłumie to Pentaglottis sempervirens.Oto koniec tej alei.

Przechodzimy pod York Road.Skręcamy w lewo. Znajdujemy się na Halifax Cress.Na poboczu drogi pojawia się płat bluszczu pospolitego - Hedera helix.Z krzewów zauważamy laurowiśnię wschodnią - Laurocerasus offiicnalis.Kolejny gatunek to kalina sztywnolistna - Viburnum rhytidophyllum.Jest jeszcze jarząb pospolity - Sorbus aucuparia.I na zakończenie tej owocnej wyprawy przystęp - Bryonia cretica.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 07.października.2019)

#18290
od września 2006

2020.07.03 20:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Przystęp z końca wątku to jednak Bryonia alba.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji