Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-06 Zabrze - miasto i ogród botaniczny
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17826
od września 2006

2019.10.09 13:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia brałem udział w kolejnej imprezie, która obywała się w Miejskim Ogrodzie Botanicznym. Tym razem w drodze do celu wystartowałem z Placu Krakowskiego. Dzionek zapowiadał się ponuro.Zaobserwowałem, że pod głogiem w okolicy przystanku autobusowego w dalszym ciągu rozwija się bożodrzew gruczołowaty - Ailanthus altissima.

Poznajmy go z bliska.

Plac jest bardzo zadrzewiony.A to już widok drzewostanu od strony ulicy Świętego Floriana.Tutaj zwracam uwagę na wierzbę - Salix alba "Tristis".Są schody prowadzące do alei lipowej.I tak wychodzę na plac, gdzie znajduje się Pomnik Braci Górniczej. Pierwotnie przed wiadoma ustawą był to pomnik Wincentego Pstrowskiego. Dowiedziałem się jednak, że bohater był do siebie bardzo niepodobny, zatem zmiana przeszła prawie bezboleśnie.

Jestem już na ulicy Sądowej, mijam gmach sądu.Mijam skupisko lilaka pospolitego - Syringa vulgaris oplecionego winobluszczem zaroślowym - Parthenocissus inserta.Z kolei w żywopłocie zauważam młode klony jawory - Acer platanoides. Poraża je mączniak. Według jednych źródeł to Sawadea bicornis, według innych Uncinula bicornis.

Analogiczna sytuacja panuje w przypadku chorego klonu zwyczajnego - Acer platanoides. Albo to Sawadea tulasnei albo to Uncnula tulasnei.Kolejny mączniak z tej okolicy to obecnie Podosphaera fugax, dawniej Sphaerotheca fugax na bodziszku drobnym - Geranium pusillum.

I tak osiągnąłem skrzyżowanie z ulica Buchenwaldczyków, gdzie sfotografowałem komosę białą - Chenopodium album.

Idę dalej. Wśród przydrożnych drzew pojawia się klon jawor - Acer pseudoplatanus.Nieco dalej, ale wciąż przy ulicy Sądowej, tuż za skrzyżowaniem z ulicą Bolesława Wallek-Walewskiego minąłem dom wzniesiony na podmurówce ze skały krystalicznej zbudowanej głównie z kwarcu.Jeszcze dalej spotkałem kwitnącą tawułę japońską - Spiraea japonica.

#17827
od września 2006

2019.10.09 14:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym momencie wyszedłem na ulicę de Gaulle'a.Skręciłem w lewo i spojrzałem na korony robinii akacjowych - Robinia pseudoacacia.A to już ulica Roosevelta i zielenina pod murem. Tutaj jest to klon jawor - Acer pseudoplatanus pomiędzy ostrożniem polnym - Cirsium arvense.Nieco dalej spotykam zieloną trójkę. To brzoza - Betula oraz mniszek - Taraxacum i brodawnik zwyczajny - Leontodon hispidus.A tutaj idąc od prawej widać klon jawor - Acer pseudoplatanus, brzozę - Betula oraz psiankę czarną - Solanum nigrum.Dla odmiany po lewej stronie ulicy znajduje się budynek Politechniki Śląskiej.Kolejny zielony tłum znajduje się przy skrzyżowaniu z ulicą Szczepaniakowej. Tutaj dominuje jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. Jest sporo żółtlicy - Galinsoga obojga gatunków.Po przejściu tej ulicy zauważam siewkę brzozy brodawkowatej - Betula pendula która usadowiła się na murze.Gnam dalej główną ulicą.W ogródku przed blokiem zauważam słoneczniczka szorstkiego - Heliopsis helianthoides.Już widzę kościół p.w. św. Józefa.Teraz w przydrożnej zieleninie znajduję zdziczałego pomidora.

Następnie zerkam w ulicę Władysława Łokietka.Oto ciąg drzew w osi ulicy ks. Damrota.Teraz mijam stadion Górnika Zabrze. Przy okazji zwracam uwagę na jesion wyniosły - Fraxinus excelsior, który nie ma przed sową perspektywy długiego życia.

W końcu głównej ulicy zwracam uwagę na trzmielinę zwyczajną - Euonymus europaea.

Jest tutaj jeszcze klon srebrzysty - Acer saccharinum.Roślinność zielną reprezentuje mierznica czarna - Ballota nigra.I na zakończenie jedna migawka z Miejskiego Ogrodu Botanicznego, czyli widzenie kasztanowca zwyczajnego - Aesculus hippocastanum. Zaczęło się rozjaśniać i ocieplać.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji