Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-09 Jaworzno - od ulicy św. Barbary po Galenę
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17831
od września 2006

2019.10.11 12:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia po krótkiej wizycie w redakcji tygodnika Co Tydzień pstrykałem to i owo w drodze do przystanku autobusowego. Na początku dłuższa sesja zdjęciowa z jastrzębcem kosmaczkiem - Hieracium plosella. Oto pokrój gatunku.

Oto jego koszyczki widziane z boku.

Oto jego owocostany.

Kolejny prosty gatunek to lucerna sierpowata - Medicago falcata.Jestem już na ulicy Królowej Jadwigi. Schodzą w stronę ulicy Grunwaldzkiej oraz Galeny, raczej niespiesznie.Z krzewów zwracam uwagę na jaśminowca - Philadelphus.Tuż obok jest łan pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica.Liczna tutaj robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia jest żywo zielona ponieważ nie przyjmuje do wiadomości zbliżającej się zimy.

Tutejsze plantany - Platanus x acerifolia poraża mączniak - Erysipphe platani.Osiągnąłem okolicę skrzyżowania z ulicą Ignacego Paderewskiego. W zaroślach występuje róża pomarszczona - Rosa rugosa.A poza tym jest tutaj bardzo sterana życiem dziewanna kutnerowata - Verbascum phlomoides.Blisko skrzyżowania pod ścianą budynku wciąż wyrasta jesion wyniosły, chociaż dla jego usunięcia osławiona ustawa nie była potrzebna.

Oto zielony płat a w nim lucerna pośrednia - Medicago x varia.Roślina choruje. Poraża ją mączniak - Erysiphe pisi.A to już ulica Grunwaldzka i ekrany dźwiękochłonne pokryte przez winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.Pomiędzy nim tkwi przytulia pospolita - Galium mollugo.Po wyjściu na ulicę Grunwaldzką zerknąłem w kierunku wielkiej chłodni kominowej.Przyjrzałem się rdestowcowi japońskiemu - Reynoutria japonica.Następnie przeszedłem na druga stronę ulicy, sprawdziłem ile mam czasu do odjazdu autobusy a potem zacząłem dokumentować świeżo posadzoną brzezinę w której dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.Jedno drzewo wyróżniało się z tłumu.

I ponownie brzezina jako taka.Następnie ognik szkarłatny - Pyracantha coccinea.I na zakończenie krople wody na szpilkach sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji