Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-03-16 Kąty - Myscowa, tam gdzie planuje się zaporę - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17835
od września 2006

2019.10.14 20:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu znajduję się w górnej części żlebu nad brzegiem Wisłoki.Wypatrzyłem tutaj jeszcze zanokcicę skalna - Asplenium trichomanes.Był też wątrobowiec, którego widziałem pierwszy raz w życiu. Rośnie na powierzchni piaskowca. Oznaczałem go samodzielnie. Wyszła mi Metzegera conjugata.W tym przypadku waham się pomiędzy płaszczeńcem - Plagiothecium a dzióbkowcem - Eurhynchium.

Oto widok z biegiem rzeki.W zaroślach trafiła się kolczurka klapowana - Echinocystis lobata.Schodzimy na trawiastą równinę.Znajdujemy tutaj także taką instalację niekoniecznie artystyczną.

Jest tutaj tak jakby plantacja choinek. Te drzewka to świerk kłujący - Picea pungens.

Oto kolejna instalacja z kategorii budują, remontują, urządzają. Zapewne leży tutaj co najmniej od ubiegłego roku. Wisłoka nie raczyła zabrać.Oto tarczownica bruzdkowana - Parmelia sulcata. W tle widać pojazd naszej ekipy.Uczyniłem ją bohaterką długiej sesji zdjęciowej.

Zerkamy na rzekę i trawy przy brzegu.

Oto owocostany rudbekii nagiej - Rudbeckia laciniata.

Tutaj spod martwej orlicy pospolitej - Pteridium aquilinum wyrasta zawilec gajowy - Anemone nemorosa.Ponownie zerkamy na niezbyt stromy w tym miejscu stok. Porasta go leszczyna - Corylus avellana.

Znaczącą domieszkę wśród niskich krzewów stanowi tutaj wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum.

Oto kilka zbliżeń jego kwiatostanów.Oto martwa gałązka leszczyny i dwa grzyby.Pierwszy to Encoelia fascicularis.Czarne pryszcze to prawdopodobnie Diatrypella vericiformis, ale to dopiero można będzie ustalić po badaniu mikroskopowym. Suszki mam.Jest jeszcze trybula leśna - Anthriscus sylvestris.Jest wiąz polny w odmianie korkowej - Ulmus minor "Suberosa".

Jest kopytnik pospolity - Asarum europaeum.Oto krawędź doliny w zachodzącym słońcu.A na zakończenie trafił nam się jeden z olbrzymich barszczy kaukaskich - Heracleum. W tym stadium gatunku nie dociekam.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji