Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-12 Ruda Śląska, Kochłowice - opowieść o dwu kościołach.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17838
od września 2006

2019.10.15 13:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zaczynamy serial związany z październikową wycieczką. Na początku trochę niechcący zajechaliśmy d tytułowych Kochłowic, dawnej wsi zbudowanej na planie owalnicy. W centrum znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes. Obecnie jest to czysty późny barok.

Otaczające kościół ogrodzenie jest murowane.Część ogrodzenia porasta rozchodnik - Sedum.

Są też płaty rojnika - Sempervivum.

Mijamy tablicę pamiątkową.Na lewo od wejścia znajduje się krzyż.

Zerkamy w górę wieży.Zbliżamy się do ołtarza. To klasyczna Grota Lourdzka. Wyróżnia ją to, że zarówno figura jak i kamień pochodzą stamtąd. To jedyna taka realizacja tego przedsięwzięcia z oryginalnych materiałów w Polsce.Kamień jest wapieniem mezozoicznym. Jego wygląd został zmieniony poprzez pomalowanie. W okolicy występują skały triasu, jury oraz kredy, zatem wszystko jest możliwe.

Jak przystało na okolicę, gdzie zaczyna się historia śląskiego górnictwa mamy ołtarz św. Barbary.Oto organy.A tutaj w bocznym ołtarzu mamy jedno z klasycznych przedstawień Matki Bożej Różańcowej. Widzimy tutaj klęczącego z lewej strony św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego (1170 - 1221), który otrzymuje od Matki Bożej różaniec. Po prawej klęczy św. Katarzyna ze Sieny.Wychodzimy. Na dziedzińcu kościoła rośnie wierzba biała w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis".Drugim gatunkiem jest lipa drobnolistna - Tilia cordata.I jeszcze cztery ujęcia tego kościoła.#17839
od września 2006

2019.10.15 14:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Drugi kościół jest p.w. Trójcy Przenajświętszej. To kompilacja stylów neoromańskiego i neogotyckiego.

Budowlę wzniesiono z lokalnych, karbońskich piaskowców.Wieża jest oczyszczona. Na pozostałych ścianach widać dziejową patynę.

Wchodzimy do wnętrza.Oto fragment malowideł naściennych.

Zerkam w górę.

Oto chrzcielnica.To zapewne nietypowe przedstawienie św. Barbary.Święta w klasycznym przedstawieniu znajduje się obok ołtarza.Ponownie zerkamy w górę.Oto ołtarz główny widziany z oddali.Oto pierwsze spojrzenie na ambonę.Oto kolejny widok malowanej ściany i jedna ze stacji Męki Pańskiej.Oto jeden z witraży.Oto organy.Oto drugi witraż.Oto fragment kolumn przy wyjściu.Oto widok ogólny wnętrza.Oto jedno z przedstawień Matki Bożej Różańcowej.Oto jeden z bocznych ołtarzy.Oto drugie spojrzenie na ambonę.I jeszcze raz spojrzenie na całość z osi nawy głównej. Zostały zapalone światła.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji