Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-12 Ruda Śląska, Kochłowice - był sobie Gródek
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17840
od września 2006

2019.10.15 20:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jest, a jakoby go nie było. Tutaj coś się działo od końca wieku XIV po połowę wieku XV. Odnalezienie tego miejsca nie jest łatwe. Zatem znaleźliśmy się w Rudzie śląskiej Kochłowicach. Od kościoła p.w. Świętej Trójcy jedziemy na północ. W okolicy krzyża skręcamy w ulicę Barbary i zatrzymujemy się w rejonie oczyszczalni ścieków.

W tym momencie odbijamy na północ idąc przez niewielki las. Prowadzi tutaj szeroka gruntowa droga.

Po drodze zauważamy kępy rdestowca japońskiego uszkodzonego pierwszym tej jesieni przymrozkiem.Idziemy dalej.

Mijamy skupisko brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Oto kolejny uszkodzony przez przymrozek rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.Dla odmiany nawłociom kanadyjskim - Solidago canadensis nic się nie stało.Jest także kolejna patologia związana z obecnie obowiązującą ustawą o gospodarce odpadami.I tak wyszliśmy na otwartą przestrzeń. Teraz wybieramy ścieżkę biegnącą na północny zachód.

Za skupiskiem brzozy brodawkowatej - Betula pendula znajduje się oczyszczalnia ścieków.Osiągamy drogę biegnąca na zachód. Idziemy nią dalej.Na północ od drogi znajduje się była hałda. Na wprost widać grupę topoli włoskiej - Populus nigra var. Italica.Oto kolejny usychający rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.Grupa topoli włoskiej - Populus nigra var. Italica jest bardzo blisko.Osiągamy kolejne skrzyżowanie dróg.Dochodzimy do strumienia, który płynie tutaj niemalże od zawsze. W XIV wieku też tutaj był.Przekraczamy strumień, odbijamy w lewo. Gródek jest gdzieś przed nami. Na razie mijamy wierzbę iwę - Salix caprea.

Gródek jest gdzieś tutaj, ale na razie mamy inwazyjne orzechy włoskie - Juglans regia.Wreszcie w krzakach zauważamy tablicę informacyjną.Cel naszej wyprawy skrywa się za tablicą zakazującą pewnych działań.U podnóża wzniesienia znajdujemy kolejne orzechy włoskie - Juglans regia.Są też chaszcze z pokrzywą zwyczajną - Urtica dioica.

#17841
od września 2006

2019.10.16 06:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wchodzimy na teren Gródka. Na początku fosa.

Wchodzimy na pagórek. Stoki wzniesienia opanowała brzoza brodawkowata - Betula pendula. Towarzyszy jej dąb czerwony - Quercus rubra.

Jesteśmy na szczycie. Widać, że nic nie widać. Drzewostan bez zmian.

Oto zbliżenie dębu czerwonego - Quercus rubra.Zerkam pod nogi. Oto płat janowca barwierskiego - Genista tinctoria.Na szczycie wyrasta również wierzba iwa - Salix caprea.Teraz zerkamy na stok wschodni w taki sposób aby uwiecznić swoje cienie.Barwnym akcentem był tutaj muchomor czerwony - Amanita muscaria.

W drzewostanie poza wierzbą iwą - Salix caprea pojawia się jeszcze topola osika - Populus tremula.Opuszczamy wzniesienie. Po drodze mijamy dąb szypułkowy - Quercus robur.U podnóża stożka znajduje się płat trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios.Zerkam w kierunku głównej drogi. Pojawia się topola włoska - Populus nigra var. Italica.Zanim na nią wyszliśmy wykonałem dłuższą sesję zdjęciową z chabrem - Centaurea oxylepis. Generalnie stan zejściowy, ale są nieliczne koszyczki z bocznych pędów.Teraz wchodzimy na hałdę. W niektórych łupkach widać ślady flory karbońskiej.

Powierzchnię hałdy porasta zielony kobierzec.

Obecnie z całą pewnością można oznaczyć rogownicę pospolitą - Cerastium holosteoides. Jest jeszcze coś z rodziny Boraginaceae.

Oto kolejna topola osika - Populus tremula.Po prostu wracamy do samochodów.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji