Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-12 Świętochłowice - Las na Górze Hugona - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17844
od września 2006

2019.10.16 13:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym momencie zaczynamy powoli opuszczać las. Obchodzimy wyrobisko. Generalnie przemieszczamy się ku północy.Na szczególną uwagę w tej okolicy zasługuje ta brzoza brodawkowata - Betula pendula.Oto kolejne migawki ze skraju wyrobiska. Jest tutaj między innymi nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.

Oto kolejna tablica. Tutaj opowiadamy o roślinach runa.Ruszamy dalej. Teraz pod jedna z topól znajdujemy skupisko kruchaweczki - Psathyrella. Gatunku jednego i drugiego nie oznaczamy. Na owocnikach leży żeński kotek z trójklapowymi torebkami. opadłe liście świadczą o obecności co najmniej dwu gatunków drzew.

Idziemy dalej. W tej partii drzewostanu pojawia się sporo czeremchy amerykańskiej - Padus serotina.

I tak docieramy do kolejnego wyrobiska, gdzie opowiadamy o powstawaniu węgla kamiennego.Oto to rozległe wyrobisko.Następnie udajemy się ku górnej krawędzi wielkiego wyrobiska wcinającego się w północny stok góry.Spoglądamy w dół.

Drobne grzybki pomiędzy szczątkami roślin to moim zdaniem twardzioszek - Marasmius.W tym rejonie rośnie jeszcze kilkudziesięcioletni buk pospolity - Fagus sylvatica.Rozpoczynamy schodzenie. W podroście gęstwinę tworzy między innymi klon jawor - Acer pseudoplatanus.Oto powalony klon zwyczajny - Acer platanoides.W luce drzewostanu widać okazałą topolę - Populus. Drobne drzewa to klon zwyczajny - Acer platanoides.

Na jego liściach także rozwija się Rhytisma acerinum.I tak docieramy do ostatniej tablicy. Tylko ta była delikatnie zarysowana.Oto ostatnia migawka z lasu.Jesteśmy już na trawersie cmentarza przy ulicy Wiśniowa. Oto bluszcz pospolity - Hedera helix na topoli włoskiej - Populus nigra var. Italica.Oto kilka widoków cmentarza. Jak widać jest tłoczno.

Tą kapliczką upamiętniono ofiary hitlerowskich obozów.

Idziemy ku zachodniemu krańcowi cmentarza.Tutaj także znajdują się okazałe kwitnące i owocujące bluszcze pospolite - Hedera helix.

Wychodzimy.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji