Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-13 Chrzanów - barwy jesieni
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17849
od września 2006

2019.10.18 08:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zaczęła się złota polska jesień. Zatem ruszyłem na jej dokumentowanie. Oczywiście to i owo pstryknąłem podczas sobotniej wycieczki, ale okolica domu tez jest ważna. Zaczynam od brzozy brodawkowatej - Betula pendula z pobliskiego składu budowlanego i opalowego.Kolejne drzewo tego gatunku to ogród sąsiada. Na tle znajduje się gałązka świerka pospolitego - Picea abies.

O wiele bardziej malowniczy jest kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum z ogrodu kolejnego sąsiada.W drodze do niego spojrzałem na kolejną brzozę brodawkowatą - Betula pendula. Szału nie ma.

Teraz będzie sesja zdjęciowa z kasztanowcem zwyczajnym - Aesculus hippocastanum.

Zawracając dokumentuję lipę drobnolistną - Tilia cordata.

Czas na grzyby. Oto żylistek szorstki - Deutzia scabra i jego mączniak - Erysiphe deutziae. Żywicieli ci u nas dostatek, ale pasożyt nie jest nachalny.Oto domek u wylotu ulicy, jeden z najstarszych w tej części Chrzanowa i rosnący za nim klon zwyczajny - Acer platanoides.

Śladem po dawnym bardzo wypielęgnowanym ogródku są astry - Aster potocznie zwane marcinkami.Teraz ten ogródek zamienił się w dzikie chaszcze.Teraz oglądam go od strony ulicy Oświęcimskiej. Na początku klon zwyczajny - Acer platanoides.

Następnie winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.Nieco dalej na składzie budowlanym i opałowym wyrasta klon jawor - Acer pseudoplatanus.Wracając do siebie zauważyłem pająka krzyżaka.Tuż obok były zielone gałązki brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Oto kolejny mączniak. Tym razem Erysiphe urticae na pokrzywie zwyczajnej - Urtica dioica.I ponownie mój ogród. Oto słonecznik bulwiasty - Helianthus tuberosus.

Oto kosmos siarkowy - Cosmos sulphureus.

Oto ulica Grunwaldzka.Oto drzewa przy skrzyżowaniu z ulica Sokoła. Na lewo klon zwyczajny - Acer platanoides, na prawo lipa drobnolistna - Tilia cordata.W tej okolicy wyrasta inny klon zwyczajny - Acer platanoides z intrygującą dziuplą.

Oto kolejny klon zwyczajny przy tej ulicy. Ten jest jeszcze zielony.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji