Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-15 Chrzanów - szarłat prosty i coś
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17851
od września 2006

2019.10.18 09:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
oto kolejne wyjście w okolicę chrzanowskiego muzeum. Celem był oczywiście tytułowy gatunek zauważony w niedzielę 13 października. Uznałem jednak za konieczne powtórzenie sesji zdjęciowej. Pozyskałem tez okaz do zielnika. będzie w KTU. Na początku park w barwach jesieni.

A to już pobocze ulicy Słowackiego w kierunku alei Henryka.Tutaj go zauważyłem i oznaczyłem jako szarłat prosty - Amaranthus powellii. uczyniłem go bohaterem bardzo długiej sesji zdjęciowej - tak na wszelki wypadek.A to już ulica Jagiellońska i owocujący dziki bez czarny - Sambucus nigra.Kolejny punkt to miejsce po zburzonych pawilonach przy Alei Henryka.Tutaj póki co trwa sukcesja w kierunku leśnym. Oto brzoza brodawkowata - Betula pendula.Oto klon zwyczajny - Acer platanoides.Oto wierzba iwa - Salix caprea porażona przez rdzę - Melampsora caprearum.

Oto karmnik rozesłany - Sagina procumbens.Oto mech. Tym razem liczyły się krople wody w efekcie plastycznym a nie gatunek jako taki.A to już ulica Sokoła i kwitnący oraz owocujący winobluszcz zaroślowy - Parhenocissus inserta.Przeszedłem przez skrzyżowanie z ulicą Piłsudskiego. Oto klon zwyczajny - Acer platanoides.Nieco dalej przy tej ulicy wyrasta klon jesionolistny - Acer negundo. Poraża go mączniak. Jak dla mnie to Uncinula bicornis.Kolejny kwitnący i owocujący w tej okolicy gatunek to pstra odmiana derenia białego - Cornus alba.

Oto skrzyżowanie ulicy Grunwaldzkiej i Sokoła oraz klon zwyczajny - Acer platanoides.

Oto drugie ujęcie intrygująco ukształtowanego klonu zwyczajnego - Acer platanoides rosnącego w najbliższym sąsiedztwie poprzedniego drzewa.Teraz osiągam skrzyżowanie ulicy Sokoła z ulicą Słowackiego.Tutaj dokumentuję jodłę jednobarwną - Abies concolor. Drzewo zdawało się umierać, ale pewne oznaki wskazują, że wciąż walczy o życie.Teraz wkraczam do parku, gdzie dokumentuję kolejny sezon wystapienia mączniaka Podosphaera leucotricha na pigwie - Cydonia oblonga.

A teraz po prostu park w barwach jesieni.Następnie wciąż zielony buk zwyczajny - Fagus sylvatica "Pendula" na tle jesiennych drzew.Teraz spod jego korony spoglądamy na grab zwyczajny - Carpinus betulus.I jeszcze rosnąca przy naszym budynku brzoza brodawkowata - Betula pendula.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji