Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-03-17 Kąty - Myscowa - Łysa Góra - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17859
od września 2006

2019.10.24 12:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Podczas naszego pobytu w rejonie Kąty - Myscowa postanowiliśmy zwiedzić tutejszy rezerwat zwany Łysa Góra. Generalnie spędziliśmy tutaj dwa dni tylko dlatego, że dowiedzieliśmy się, iż w tym rejonie ma powstać zbiornik wodny. Zatem z czystej ciekawości dokumentujemy tę okolicę w myśl zasady co jest a może nie być. Zaparkowaliśmy w przybliżeniu tutaj - 49°34'09.8"N 21°32'33.5"E. Sama okolica, jak widać na mapach jest niegodna swojej nazwy.

Idziemy do lasu.Na początku zauważamy jodłę pospolitą - Abies alba.

Z drogi przecinającej grzbiet wniesienia schodzimy na lewo. Tutaj jest rezerwat. W drzewostanie dominuje buk pospolity - Fagus sylvatica.Na pniu tego buka pospolitego - Fagus sylvatica zauważam hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius.Zagłębiamy się w las.Mijamy dziuplastego jawora - Acer pseudoplatanus.W warstwie niższych drzew lokalnie dominuje jodła pospolita - Abies alba.W ściółce znajduje się sporo miesiącznicy trwałej - Lunaria rediviva.Oto grupa okazałych klonów jaworów - Acer pseudoplatanus.Schodzimy do lokalnego obniżenia.

Skład liści w ściółce wskazuje na niemalże równoważny udział w drzewostanie buka pospolitego - Fagus sylvatica oraz klonu jawora - Acer pseudoplatanus. Na jego liściach występuje czerniak klonu - Rhytisma acerinum.

Las jest pocięty głębokimi dolinami.Na pniach martwych drzew rozwijają się mchy. Oto jeden z ciekawszych jak sadzę gatunków.

Oto kolejny okazały klon jawor - Acer pseudoplatanus o modelowo łuszczącej się korze.

Po pewnym czasie pomiędzy ściółką zauważyliśmy zgrupowanie czarki - Sarcoscypha austriaca.Z ziemi wyszedł już żywiec gruczołowaty - Dentaria glandulosa.Stok wzgórza przecina sieć głębokich wąwozów.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 24.października.2019)

#17860
od września 2006

2019.10.24 15:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wędrujemy po rezerwacie. Kolejny mech zdaje się być krótkoszem szorstkim - Brachytecium rutabulum.

Oto kolejny bardzo zejściowy buk pospolity - Fagus sylvatica oraz bardzo zejściowy hubiak pospolity - Fomes fomentarius.Teraz po prostu rozglądamy się. W lesie brak większych zmian.Tutaj spotykamy kolejnego, bardziej kwitnącego żywca gruczołowatego - Dentaria glandulosa.

Kierujemy się ku górze.A na drodze występuje Żubr.

W pobliżu jest sterany życiem, chociaż młody buk pospolity - Fagus sylvatica. Wyraźnie widać, że rozwinął się z pniaka drzewa które obumarło.

Oto zejściowy murszak rdzawy - Phaeolus schweinitzii.Niewątpliwie jest związany z tym modrzewiem europejskim - Larix decidua.Idziemy kawałek dalej w las. Po drodze zauważamy wzrost liczby świerka pospolitego - Picea abies.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji