Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-03-17 Kąty - Myscowa - Łysa Góra - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17862
od września 2006

2019.10.25 07:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu znajdujemy się w głównej osi drogi przecinającej tę górę. Teraz na lewo, na skraju otwartej przestrzeni zauważamy grupę brzozy brodawkowatej - Betula pendula. Jeden z jej pni jest malowniczo skręcony.

Jego omszałą powierzchnię porasta rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.

Jest tam rokietnik pospolity - Pleurozium schreberi.

Jest jakiś widłoząb - Dicranum.

Jest pustułka pęcherzykowata - Hypogymnia physodes.I jeszcze jedno spojrzenie na rokiet cyprysowaty - Hypogymnia physodes.W dalszym ciągu znajdujemy się po lewej stronie szlaku biegnącego po grzbiecie wzniesienia.W drodze do szlaku mijamy mrowisko. Mrówki już się przebudziły.

Jesteśmy w osi ścieżki przecinającej grzbiet wzniesienia z zachodu na wschód. Tutaj znajdują się lada jakie zarośla. Dominuje leszczyna - Corylus avellana.Lokalnie pojawia się więcej brzozy brodawkowatej - Betula pendula.

#17863
od września 2006

2019.10.25 12:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy na szlaku. Zaraz zejdziemy na prawą stronę drogi. Na razie trzymany się jej osi. W zaroślach dominuje leszczyna - Corylus avellana.

Tutaj w runie lasu masowo wystąpiła śnieżyczka przebiśnieg - Galanthus nivalis.Oto kolejne spojrzenie na oś drogi.Teraz poprzez zarośla z leszczyną - Corylus avellana zdecydowanie schodzimy na prawą stronę drogi.Oto omszała kłoda. Stawiam na krótkosza szorstkiego - Brachytecium rutabulum.Wracam w oś drogi. Zerkam na jej lewą stroną. Tutaj także rządzi leszczyna - Corylus avellana, zaś w runie dominuje śnieżyczka przebiśnieg - Galanthus nivalis.W pewnym momencie przez szczyt przemknęła wataha dzików dwukołowych.

Oto kolejna porcja zdjęć z partii szczytowej z leszczyną - Corylus avellana i śnieżyczką przebiśnieg - Galanthus nivalis.Bardziej południową część stoku zajmuje buczyna. W niej także rządzi śnieżyczka przebiśnieg - Galanthus nivalis. Szacowaliśmy, że zajmowała tutaj kilka hektarów powierzchni.

Był też płat z czosnkiem niedźwiedzim - Alliaria petiolata.A poza tym trafił się skrzydlik - Fissidens.

i

#2628
od grudnia 2006

Pod opisem ;;I jeszcze jedno spojrzenie na rokiet cyprysowaty - Hypogymnia physodes;; oprócz Hypnum w roli głównej wątrobowiec (ten brązowy) Ptilidium pulcherrimum - rzęsiak piękny,jeśli to było na powalonym pniu.

#17866
od września 2006

2019.10.29 09:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tak, to było na tym samym powalonym pniu. Dziękuję za uzupełnienie opisu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji