Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-03-17 Kąty - Myscowa - Łysa Góra - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17865
od września 2006

2019.10.28 06:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
I tak znaleźliśmy się na prawie łysej części Łysej Góry. Na początku zauważyliśmy sosnę zwyczajną, która padła ofiarą niekorzystnych warunków atmosferycznych.Zerkamy przede wszystkim na stok południowy. Pomiędzy trawami zauważamy okazałe kępy. To mrowiska.Wkraczają tutaj cierniste krzewy, znaczy się tworzą się czyżnie.

Idąc dalej zerkamy ku północy. Oto brzoza brodawkowata - Betula pendula.Tu i ówdzie zalega śnieg. Rozkwita wierzba iwa - Salix caprea.

Idziemy dalej. Ponownie zerkamy w kierunku stoku południowego. On był dla nas najważniejszy.Mijamy kolejną wierzbę iwę - Salix caprea.Drzewo rozkwita.

Na jego pniu rozwijają się porosty oraz mchy.

Dominantę stanowi tarczownica bruzdkowana - Parmelia sulcata.Jest obrost wzniesiony - Physcia adscendens.Tutaj stawiam na krótkosza szorstkiego - Brachytecium rutabulum.I jeszcze pustułka pęcherzykowata - Hypogymnia physodes.I jeszcze złotorost ścienny - Xanthoria parietina.A czyżnie podchodzą coraz bliżej. Jakby na to nie patrzeć jest to początek sukcesji w kierunku grądu.Zmierzamy ku kolejnej grupie sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris. Część drzew wskazuje na przeważający w tej okolicy kierunek wiatrów.

Oto kolejne wierzby iwy - Salix caprea.W środkowej części polany pojawia się drzewostan z udziałem modrzewia europejskiego - Larix decidua.Oto kolejne spojrzenie na południe.Idziemy dalej. Mijamy ogrodzone nasadzenie świerka pospolitego - Picea abies.Teraz zerkam na północ. Korzystając z zoom-u przyglądam się farmie wiatrowej.Idziemy dalej w kierunku wschodnim. Część terenu w dalszym ciągu jest ogrodzona.Zbliżamy się do granicy lasu.

Oto ona. W drzewostanie pojawia się sporo modrzewia europejskiego - Larix decidua.Na ich gałązkach rozwijają się porosty, głównie pustułka pęcherzykowata - Hypogymnia physodes.

Jest też mąklik otrębiasty - Pseudoevernia furfuracea.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji