Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-28 Imielin - niedaleko od kościoła
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17869
od września 2006

2019.10.30 07:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tytułowym Imielinie znajduje się neogotycki kościół p.w. matki Boskiej Szkaplerznej. To na mój gust - po tym co widziałem w Anglii - neogotyk wiktoriański. W każdym bądź razie jest bardzo angielski.Na lewo od schodów stoi rzeźba przedstawiająca św. Wojciecha.Na prawo od schodów stoi rzeźba przedstawiająca św. Jana.W prawym narożniku ogrodzenia umieszczono rzeźbę przedstawiającą św. Jana Nepomucena.Wchodzimy na dziedziniec. Z prawej strony podziwiamy okazały tamaryszek - Tamarix.Spod jego korony spoglądam w kierunku kościoła.Nieco dalej rośnie rozłożysty złotokap Waterera - Laburnum x watereri. Ma on rozmiary prawie pomnikowe jak na krzewy.

Idę dalej.Za ogrodzeniem zauważam lipę drobnolistną - Tilia cordata.Teren za kościołem w roli rośliny okrywowej zajmuje jastrzębiec kosmaczek - Hieracium pilosella.Pod cmentarnym murem znajdują się okazałe świerki kłujące - Picea pungens.

Pomiędzy kamienną okładziną skarpy zauważyłem starca zwyczajnego - Senecio vulgaris.

Poraża go rdza Puccinia lagenophorae.Zerkam na cmentarz. Szału nie ma, Dominują "blaty laminowane kuchenne".

Na zewnątrz w cieniu świerków dokumentuję pyleńca pospolitego - Berteroa incana.

Ponadto była tutaj pieczarka miejska - Agaricus bitorquis.

#17870
od września 2006

2019.10.30 11:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz idę wzdłuż cmentarnego muru od strony ulicy Pokoju. Oto aster - Symphyotrichum x versicolor.

Kolejnym gatunkiem są judaszowe srebrniki czyli miesiącznica trwała - Lunaria rediviva.

W tutejszym drzewostanie dominują dwa świerki kłujące - Picea pungens oraz sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Teraz będzie żółtek z Brassicaceae. Stawiam na rzodkiew świrzepę - Raphanus raphanistrum.

Ponadto tutaj owocuje ognik szkarłatny - Pyracantha coccinea.Drugim gatunkiem owocującym jest irga pozioma - Cotoneaster horizontalis.Jesienne barwy przybiera owocujący sumak odurzający - Rhus typhina.Teraz znajduję się na ulicy Poniatowskiego. W tym momencie miałem dylemat. Iść do Jaworzna czy też wracać nas przystanek.Zawróciłem. Przy ulicy Poniatowskiego w jednym z ogrodów wypatrzyłem owocujące parzydło leśne - Aruncus dioicus.

Jestem głównej ulicy. Mijam taki żywopłot. W oddali widać wieżę kościoła.W przydrożnym rowie panuje pokrzywa - Urtica dioica.Pewną domieszkę stanowi tutaj ślaz zaniedbany - Malva neglecta.Oto kolejna bardzo rozgałęziona sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.

Oto kwitnąca krzewuszka cudowna - Weigela florida.Oto kwitnący glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.Oto owocująca róża z grupy gatunków do których stosuje się zagadka o pięciu braciach z których dwaj są brodaci, dwaj bez brody zrodzeni a piątemu urosła tylko z jednej strony.Jestem już na rynku. Akcentem botanicznym jest rozplenica - Pennisetum alopecuroides.

W drzewostanie dominuje surmia zwyczajna - Catalpa bignonioides Nana.Jej liście poraża mączniak. Stawiam na Erysiphe elevata.

I jeszcze powstańcze skrzydełka.I jeszcze ostatnie spojrzenie z przystanku w kierunku kościoła.

#635
od marca 2014

2019.10.31 23:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Krzysztof Komar (komarek)
Miesiącznica wydaje się być roczna Lunaria annua. Nieco inne liście i srebrniki.

#17872
od września 2006

2019.11.01 09:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Rzeczywiście, masz rację. Cóż to tylko wina pewnego pośpiechu, który jak się okazuje jest dobry tylko przy łapaniu pcheł.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji