Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-30 Chrzanów - kolejne migawki z parku
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17873
od września 2006

2019.11.04 14:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zaczynamy od gry świateł na jesiennych liściach zwisającej odmiany buka pospolitego - Fagus sylvatica "Pendula".Następnie udałem się ku kępie wietlicy samiczej - Athyrium filix-femina. Na lewo okaz typowy, na prawo ze zdumieniem dopiero teraz zauważyłem odmianę o czerwonych ogonkach liściowych. Znaczy się i tutaj mamy Athyrium filix-femina var. rubripes.Po lewej także była ta odmiana, ale nieco dziwna. W górę blaszki liściowej jej oś coraz bardziej zielenieje.A to już pozostałość po kwiecie złotlinu japońskiego - Kerria japonica.A teraz po prostu jesienne migawki.

Następnie klon zwyczajny - Acer platanoides.

Potem idzie kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum.Oto grupa krzewów od strony ronda.Tutaj najważniejsza jest kalina wonna - Viburnum farreri.

Zerkam w kierunku ronda.Tutaj zwracam uwagę na młodocianą odmianę żywotnika zachodniego - Thuja occidentalis.Oto gałąź lipy drobnolistnej - Tilia cordata.Kolejną osobliwością mykologiczną przy ulicy Mickiewicza jest śnieguliczka Doorenbosa - Symphoricarpos x doorenbosii porażona przez mączniaka. To zapewne Erysiphe symphoricarpi.A to już klon zwyczajny - Acer platanoides porażony przez mączniaka - Savadea tulasnei.Chorobę poraża Ampelomyces quisqualis.Na moment opuszczam park. Oto wyka ptasia - Vicia cracca na ogrodzeniu miejsca po zawalonej kamienicy.

Wracam do parku. Oto okazały jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.A to już nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis porażona przez mączniaka - Golovinomyces cichoracearum, którego poraża Ampelomyces quiscualis.

Ten sam zestaw gatunków atakuje mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus.

I na zakończenie glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus i jego mączniak - Erysiphe macleyae. Grzyb w zasięgu mojego działania zadomowił się na dobre.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji