Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-11-03 Jaworzno, niedaleko ulicy Krakowskiej - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17874
od września 2006

2019.11.05 11:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym tryptyku, wszak zebrało się materiałów na trzy odcinki penetruje okolicę skrzyżowania ulicy Krakowskiej z ulica Braci Gutmanów. Zaczynam nieco na północ od stacji paliw.Na poboczu zauważam krwawnik pospolity - Achillea millefolium.Jest tutaj jeszcze suszek marchwi zwyczajnej - Daucus carota.Teraz oglądam chaszcze na zakręcie drogi.A to już główny ciąg ulicy Krakowskiej. Ruszam nim na zachód. Zauważam szpaler młodych lip drobnolistnych - Tilia cordata.Stwierdziłem, że szereg drzew ma potężne rany u podstawy pnia i w związku z tym mnóstwo martwego drewna, które jest tu i ówdzie zasiedlane przez grzyby. W tym wypadku robi to rozszczepka pospolita - Schizophyllum commune.Korony drzew z ranami oraz korony drzew zdrowych w sezonie wegetacyjnym były zielone, o czym świadczą martwe liście pod każdym z nich.Ale nawet tam, gdzie wszystko wydaje się być w porządku widzimy pojawianie się pędów odroślowych. To reakcja na złą kondycję drzewa macierzystego, swoista kronika zapowiedzianej śmierci.Poza tym w tej okolicy rośnie okazała wierzba iwa - Salix caprea.

Oto kolejna lipna lipa drobnolistna - Tilia cordata. I ona nie ma przed sobą świetlanej przyszłości.I tak osiągnąłem rondo.Teraz wędruję w gorę ulicy Braci Gutmanów. W zaroślach po prawej stronie drogi rozkładają się wierzby kruche - Salix fragilis.Z roślin zielnych zauważam wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Niskie krzewy reprezentuje wierzba purpurowa - Salix purpurea.

Poraża ją rdza Melampsora epitea.Jest tutaj także wierzba iwa - Salix caprea.Oto kolejne widzenie wierzby kruchej - Salix fragilis.Spory płat drzewostanu zajmuje topola osika - Populus tremula.

Wchodzę pomiędzy drzewa. Pojawia się więcej brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Na ich tle zauważam pniak po wierzbie iwie - Salix caprea.Na nim rozwija się gmatwica chropowata - Daedaleopsis confragosa.Jest także siewka dębu czerwonego - Quercus rubra.Oto ostatnie brzozy brodawkowate - Betula pendula.I tak wychodzę na otwartą przestrzeń. Grunt jest piaszczysty, dlatego dobrze czuje się tutaj trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji