Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-11-03 Jaworzno, niedaleko ulicy Krakowskiej - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17875
od września 2006

2019.11.05 14:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jestem na piaszczystej przestrzeni pomiędzy póki co dwoma ostatnimi domami w tej okolicy. Z roślin zwracam uwagę na zawciąg pospolity - Armeria maritima ssp. elongata.

Generalnie na lewo trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios, na prawo byle co.Wychodzę teraz na drogę biegnącą tutaj przy krawędzi skalistego wzniesienia. Z roślin dominują zejściowe orlice pospolite - Pteridium aquilinum. Na tle śliwy tarniny - Prunus spinosa widać grupę brzozy brodawkowatej - Betulua pendula.Przy drodze pojawia się sporo wilczomlecza lancetowatego - Euphorbia esula. Jest domieszka pszonaku drobnokwiatowego - Erysimum cheiranthoides.

Jest i samotny mniszek - Taraxacum sp. sp.Oto jedna z tutejszych polnych dróg biegnących na wschód.Ja ruszam dalej, ponieważ chcę wejść do znajdującego się w tej okolicy kamieniołomu.Miejsce jest uczęszczane o czym świadczą liczne śmieci.Schodzę w dół. Kamieniołom będący celem mojego wyjścia jest po lewej stronie. Ostatnio byłem tutaj w 2012 roku.

Idę teraz w górę kamieniołomu, znaczy się na wschód jego południowym skrajem.

Docieram do miejsca, gdzie mamy ślad aktywności dzików dwukołowych.Schodzę w dół wyrobiska. Mijam śliwę tarninę - Prunus spinosa.

Najważniejszym odkryciem tego dnia był wrak Forda pozbawionego znaków szczególnych.

Idę dalej w gorę wyrobiska. Oglądam odsłaniające się właśnie zasłonięte do tej pory odsłonięcia wapieni falistych warstw gogolińskich, zapewne dolnych.

Skład gatunkowy tutejszych krzewów wzbogaca ligustr pospolity - Ligustrum vulgare.Oto kolejne odsłonięcia wapieni falistych.Na dole wyrobiska pojawił się wózek dziecięcy typu fajka.

Korzystając z zoom-u przyglądam się znajdującemu nad nim odsłonięciu wapieni falistych.Zaczyna się sukcesja w kierunku grądu. Oto dąb szypułkowy - Quercus robur.Poza tym sporo tutaj śmieci.Kolejny ciekawy gatunek to wilżyna ciernista - Ononis spinosa.Idę dalej.Teraz na moment zerkam za siebie. Istotnych różnic brak.Idę ponownie przed siebie. Pojawia się szeroka polna droga.

Oto kolejne widoki wyrobiska jako takiego. W drugim przypadku posiłkowałem się zoom-em.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji