Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-27 Siedlec, Łysa Góra i Czerwona Góra, piąta penetracja - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17880
od września 2006

2019.11.10 15:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ruszamy teraz na północ wzdłuż zachodniej krawędzi kamieniołomu. Przypominam mapkę. Teraz jest to trasa oznaczona kolorem żółtym.Oto młodnik zasłaniający kamieniołom.Znajdujemy tutaj jeden z palików pozostawionych przez stronę dla nas przeciwną.Rozglądamy się i bez trudu znajdujemy kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine bez palika.

Nieco dalej pomiędzy tym drobiazgiem nie zauważamy storczyków, a latem były.Oto oś głównej drogi biegnącej równolegle do kamieniołomu. My przede wszystkim penetrowaliśmy teren pomiędzy nimi.Teraz tak gwoli urozmaicenia dokumentuję obecność świerząbka korzennego - Chaerophyllum aromaticum.Idziemy dalej, wchodzimy w las po lewej stronie drogi. I teraz najciekawsze. Ustalenia strony przeciwnej, w tym RDOŚ w Krakowie stanowią, że jest to specyficzna postać boru w którym buk pospolity - Fagus sylvatica stanowi znaczącą domieszkę, tak do nieco ponad 98%.

Nie może to być chroniona dyrektywą siedliskową buczyna storczykowa chociaż nader często w runie trafia się buławnik wielkokwiatowy - Cephalanthera damasonium oraz kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.

Oto kolejne widoki tego niezwykłego zbiorowiska roślinnego. Teraz zbliżamy się do miejsca, gdzie kończy się Łysa Góra.Oto kolejny kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine. Piękny, zielony akcent na tle opadłego listowia.Tutaj ten gatunek widać na tle okazałego buka pospolitego - Fagus sylvatica.Rozglądamy się po lesie. W tej okolicy notowaliśmy kruszczyka połabskiego - Epipactis albensis. Tutaj w drzewostanie widać znaczącą domieszkę modrzewia europejskiego - Larix decidua.

Oto pierwsze widziane tego dnia kruszczyki połabskie - Epipactis albensis.Oto kolejny widok lasu.I jeszcze jeden kruszczyk połabski - Epipactis albensis.Teraz zerkam w stronę kamieniołomu. Większość okazów tego gatunku występowała tutaj. Trzeba się rozglądać.Na razie trafił się ścięty pokrzyk wilcza jagoda - Atropa belladonna.Jest wietlica samicza - Athryrium filix-femina.Oto skupisko kamieni przy skraju drogi od strony kamieniołomu.Rozglądając się znajdujemy zwykłe kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine.

Szukam dalej.Oto kolejne kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine.I wreszcie znalazł się kruszczyk połabski - Epipactis albensis. Gwoli ścisłości w lutym tego roku podczas pierwszej poważnej wizji lokalnej z udziałem przedstawicieli wszystkich stron w tej okolicy nie było ani jednego szczątku przedstawicieli tego rodzaju.Teraz zbliżamy się do krawędzi wyrobiska w okolicy przełęczy pomiędzy wzniesieniami.

Natrafiamy na kolejny palik strony przeciwnej.W odległości kilku metrów od niego pod charakterystycznym bukiem pospolitym - Fagus sylvatica znajdujemy nie oznakowanego buławnika mieczolistnego - Cephalanthera longifolia.Jestem już na stokach Czerwonej Góry. Stąd zerkam na kamieniołom.W tym rejonie zauważam wietlicę samiczą o czerwonych ogonkach liściowych - Athyrium filix-femina var. rubripes.

Teraz zdecydowanie przyspieszamy.

W tym tłumie także znalazła się wietlica samicza o czerwonych ogonkach liściowych - Athyrium filix-femina var. rubripes.Osiągamy północno-zachodni skraj kamieniołomu.

Oto ostatni palik pozostawiony przez stronę przeciwną.Oto fragment drogi biegnącej przy północnej krawędzi kamieniołomu.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji