Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-27 Siedlec, Łysa Góra i Czerwona Góra, piąta penetracja - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17881
od września 2006

2019.11.10 21:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym odcinku poruszamy się wzdłuż północnej krawędzi kamieniołomu trasą oznaczona kolorem czerwonym.Las jest taki sobie. Zgodnie z tym co napisałem w części drugiej zdaniem pewnych przedstawicieli RDOŚ-u w Krakowie jest to coś w rodzaju boru ze znaczną domieszką buka pospolitego - Fagus sylvatica w drzewostanie.W każdym bądź razie nie może to być buczyna storczykowa w rozumieniu Dyrektywy Siedliskowej. I nie ma znaczenia fakt, że storczyki, w tym kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine spotyka się tutaj niemalże na każdym kroku.Jest jeszcze wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum.Oto kolejne jeszcze zielone pędy kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine. Podczas całego naszego spaceru teraz sprawdzamy stan zachowania przekwitniętych osobników aby po kolejnych wizytach móc oszacować tempo ich rozkładu.

Jesteśmy teraz w okolicy paśnika. Tutaj pewną domieszkę w drzewostanie stanowi brzoza brodawkowata - Betula pendula. Jedno z drzew jest właśnie konsumowane przez hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius.

Zerkam stąd w kierunku kamieniołomu. Jest łyso.Idziemy ku krawędzi wyrobiska. Po drodze mijamy kolejne pędy kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.

Zerkamy teraz w głąb wyrobiska. Teren został bardzo oczyszczony. Latem było tutaj kilkanaście osobników pokrzyku wilczej jagody - Atropa belladonna.Schodząc ze skarpy w kolejnym miejscu wkraczamy w następne skupisko kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine. Towarzyszy mu wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum.

Zerkamy w kierunku stromego stoku znajdującego się na północ od kamieniołomu.W tej części tego lasu znajdujemy owocującego buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium.Ruszamy dalej na wschód.Pomiędzy liśćmi skrywa się kolejny buławnik wielkokwiatowy - Cephalanthera damasonium.Natrafiamy także na zejściowego gnieźnika leśnego - Neottia nidus-avis.Oto kolejny, zielony pęd storczyka. Tutaj gatunek nie ma większego znaczenia. 90% dla kruszczyka, 10% dla buławnika.W dalszym ciągu przemieszczamy się na wschód wzdłuż północnej krawędzi kamieniołomu.

Oto kolejny kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine. Tym razem jest brązowy i zlewa się z tłem.Powoli zbliżamy się do Doliny Zbrzy. Oto jakiś wykop.Tak w tej okolicy wygląda granica jeszcze lasu i kamieniołomu.

W części leśnej, tak jak to było w lipcu, runo jest usiane kruszczykami szerokolistnymi - Epipactis helleborine.Oto ostatnie spojrzenie w głąb kamieniołomu.Zaczynam powrót trzymając się skraju stromej skarpy. Przedzieram się przez powalonego buka pospolitego - Fagus sylvatica. Po drodze mijam kolejne kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine.Trafił się także starzec jajowaty - Senecio ovatus.Kontynuuję powrót. Mijam kolejnego buka pospolitego - Fagus sylvatica, który w tej okolicy przegrał z grawitacją. Generalnie jesteśmy blisko Doliny Zbrzy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji